100-lecie szabli polskiej wzór 1921

Home / Aktualności / 100-lecie szabli polskiej wzór 1921
Treść wiadomości
----

Uczniowie klasy 7d uczestniczyli w wycieczce historyczno-patriotycznej do Muzeum Historycznego w Sanoku. Celem było poznanie walorów sztuki cerkiewnej, znajomości różnych wierzeń i religii na terenie Sanoka, zapoznanie z krótką historią grodu nad Sanem oraz twórczości malarskiej sanoczanina Zdzisława Beksińskiego.

Mając okazję wszyscy z radością oglądali wystawę eksponatów ze zbiorów Roberta Fedyka dotyczącą szabli polskiej wzór 1921.

Szabla tego wzoru była najpopularniejszą szablą w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Rozkazem Ministra Spraw Wojskowych nr 280 z 12 kwietnia 1921 r. szable wz.1921/22 zostały wprowadzone w Wojsku Polskim jako regulaminowa broń dla wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Początkowo dla szabli zatwierdzono wzór głowni, która była szlifowana w jedną bruzdę przygrzbietową, jednak w rozkazie nr 79 z dn. 31 stycznia 1922 r. w szablach oficerskich dopuszczono głownię z trzema wąskimi bruzdami. Oprócz szabli oficerskiej były też szable podoficerskie wz.1921/22 i żołnierskie wz.1921. Zachowały one kształt szabli oficerskiej, różniły się zaś materiałami z jakich były wykonane. Większość szabel prywatnych była zamawiana w Fabryce Broni Siecznej Gabriela Borowskiego, miały one charakterystyczny trawiony kartusz wewnątrz którego była sylwetka orła – godło państwowe oraz napisy: najbardziej popularne to „Honor i Ojczyzna”, sporadycznie „Za honor i ojczyznę” czy „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród”.

Dziękuje Pani Kamili Zajączkowskiej za współuczestnictwo w wycieczce.

Źródła: Zdjęcia własne

Rys historyczny szabli polskiej: Muzeum Wojska Polskiego

Paweł Olejarczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *