2022 Rokiem Marii Konopnickiej

Home / Aktualności / 2022 Rokiem Marii Konopnickiej
Treść wiadomości
----

Bóg, wolność, ojczyzna – wizja polskości w „Rocie” Marii Konopnickiej

 

13  i 20 września w czytelni sanockiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej  w Krośnie przeprowadzono zajęcia biblioteczne dla uczniów z klasy 6c Szkoły Podstawowej nr 4 w Sanoku. Przeprowadziła je p. Agata Wajda-Paszkiewicz, nauczyciel bibliotekarz z PBW. Uczestniczyła w nich również nauczycielka  języka polskiego, p. Renata Adamska. Zajęcia te odbyły się w ramach cyklu Poznajemy sylwetki patronów 2022 roku. Biblioteczne spotkanie poświęcone było sylwetce Marii Konopnickiej oraz jej najbardziej znanemu utworowi patriotycznemu – „Rocie”. Zajęcia zostały podzielone na dwie części. W pierwszej części uczniowie zapoznali się z informacjami o Marii Konopnickiej i obejrzeli prezentację multimedialną o poetce, gdzie zaznajomili się z jej biografią oraz twórczością. Następnie samodzielnie wyszukiwali wiadomości o niej w różnych wydawnictwach informacyjnych dostępnych w bibliotece. Druga część poświęcona była genezie „Roty’’, jej znaczeniu w życiu narodu i wartościom patriotycznym, które są ponadczasowe. W tej części również zaprezentowana została prezentacja multimedialna o „Rocie”, jej powstaniu i prawykonaniu podczas odsłonięcia Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie w 1910 r. Młodzież otrzymała tekst wiersza, który został głośno odczytany. Spotkanie w bibliotece zakończyło wysłuchaniem pieśni w wykonaniu Chóru Wojska Polskiego.

oprac.  Renata Adamska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *