5 maja Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych i Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie

Home / Aktualności / 5 maja Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych i Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie
Treść wiadomości
----

5 maja jest ważnym dniem dla środowiska osób niepełnosprawnych. Tego dnia obchodzimy Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych oraz Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie. Jest to szczególna okazja, aby przypomnieć wszystkim o prawach osób niepełnosprawnych do równego uczestnictwa w szeroko pojętym życiu społecznym.

Żyjemy w społeczeństwie, w którym spotykamy się z osobami z niepełnosprawnością w różnych miejscach i sytuacjach. Poznajemy osoby, które mają trudności z chodzeniem, ze słuchem, z mową, ze wzrokiem czy ze zrozumieniem sytuacji społecznych i emocjonalnych. Każdy z nas może im pomóc w niwelowaniu barier i pokonywaniu trudności. Wystarczy zwrócić uwagę na potrzeby ludzi słabszych, których stać naprawdę na wiele, pod warunkiem, że ktoś im poda pomocną dłoń. Osoby te zasługują na poszanowanie ich godności i tolerancję wśród całego społeczeństwa.

Pomagajmy osobom z niepełnosprawnością w codziennym życiu, dbajmy o przestrzeganie wobec nich praw człowieka, wyrównujmy szanse oraz inspirujmy do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym, a także wspierajmy ich rodziny. Uczmy zdrowe dzieci poszanowania drugiego człowieka. Młodzi ludzie, którzy wzrastają w atmosferze tolerancji i zrozumienia dla inności, nigdy nie zakpią z niepełnosprawnych.

Pamiętajmy – nikt nie jest doskonały. Niepełnosprawność nie może być przyczyną dyskryminacji żadnego człowieka.

Zespół Nauczycieli Wspomagających

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *