81 rocznica wybuchu II wojny światowej

Home / Aktualności / 81 rocznica wybuchu II wojny światowej
Treść wiadomości
----

1 września 1939r. o 6:30 dyżurny rozmówca rozgłośni Warszawa Zbigniew Świętochowski zerwał plombę w szafie, w której znajdowała się przygotowana specjalnie na tę okoliczność płyta. Rozbrzmiało wycie syren, a następnie słuchacze usłyszeli komunikat o wkroczeniu wojsk niemieckich do Polski.
– Halo, halo! Tu Warszawa i wszystkie rozgłośnie Polskiego Radia.
Dziś rano o godzinie piątej minut czterdzieści oddziały niemieckie przekroczyły granicę polską, łamiąc pakt o nieagresji. Zbombardowano szereg miast, za chwilę usłyszą państwo komunikat specjalny

https://www.youtube.com/watch?v=2D0XSWniLP0

Przez pierwsze trzy dni wojny trwał bój graniczny. Doprowadził on do szybkiego przełamania polskiego oporu. Na północno-zachodnim odcinku frontu Niemcy, po uderzeniu na zachód i z Prus Wschodnich, osaczyli polską Armię „Pomorze”. Aby uniknąć odcięcia wycofywała się na wschód Armia „Poznań”. Zacięty opór stawiły polskie bazy morskie w Gdyni, Pucku i na Helu. Większość polskiej floty wojennej uniknęła odcięcia i po pewnym czasie odpłynęła do Wielkiej Brytanii. W zmaganiach o północne Mazowsze Armia „Modlin” uległa w bitwie pod Mławą i wycofała się na linie Wisły i Narwi. Załamał się także opór Armii „Łódź” w rejonie Opatowa. Na południowym odcinku frontu siły niemieckie wdarły się w lukę między armiami „Łódź” i „Kraków”. Po dwóch dniach walk zaczęły się także wycofywać oddziały Armii „Kraków” ze Śląska i „Karpaty” z Podhala.

W dniu 12 IX 1939 r. premierzy Francji Edouard Daladier i Anglii Neville Chamberlain spotkali się w Abbeville i uzgodnili wstrzymanie jakichkolwiek akcji przeciw Niemcom, nie informując o tym nawet przedstawiciela Polski.

Dwuznaczne stanowisko zajmował Związek Radziecki. Zachowując pozory neutralności, a nawet życzliwości, ambasador ZSRR w Warszawie zaoferował Polsce surowce i materiały wojenne. Jednocześnie jednak w europejskiej części ZSRR przeprowadzono mobilizację, nad granicą z Polską zgrupowano kilkadziesiąt dywizji Armii Czerwonej, a prasa radziecka oskarżała Polskę o naruszenie obszaru ZSRR i gwałty na Ukraińcach i Białorusinach. Gdy w dniu 8 IX propaganda niemiecka doniosła kłamliwie o zdobyciu Warszawy, Mołotow pośpieszył z gratulacjami. Radiostacja radziecka w Mińsku orientowała Luftwaffe w nalotach na miasta polskie.

W dniu 17 września 1939 r. wschodnią granicę z Rzecząpospolitą przekroczył wojska radzieckie. Rząd Rzeczypospolitej obradował w Kołomyi, a następnie w Kutach w atmosferze najwyższego napięcia. Premier Felicjan Sławoj – Składkowski stwierdził bezsilność wobec połączonych sił niemieckich i radzieckich. Wódz naczelny wydał „dyrektywę ogólną”, nakazującą wycofywanie wojsk i sprzętu do Rumunii i na Węgry oraz unikanie walki z Armią Czerwoną poza obroną konieczną. Była to decyzja utrudniająca opór oddziałom polskim, które i tak nie mogły dotrzeć do granicy rumuńskiej lub węgierskiej. Wieczorem wojska radzieckie były już 30 km od Kut. W nocy z 17 na 18 września władze RP przekroczyły granicę rumuńską.

Agresja ZSRR przypieczętowała klęskę armii polskiej. W decydujących bojach pod Tomaszowem Lubelskim 18-20 IX 1939 uległ rozbiciu front środkowy. W drugiej bitwie pod Tomaszowem Lubelskim 23 IX wojska frontu północnego zostały otoczone i pokonane przez Niemców z zachodu i Rosjan ze wschodu.

Zbrojny opór Polski położył kres pokojowym podbojom Hitlera. Sprzymierzeńcy Polski nie wypełnili swych zobowiązań i pogrążyli sojusznika polskiego, ale zaszkodzili również sobie, dopuszczając do stopniowego rozbijania sił koalicji.

https://www.youtube.com/watch?v=GGP2CX-HCvQ

https://www.youtube.com/watch?time_continue=201&v=PQfcIJIGves&feature=emb_logo

zdjęcia i filmy pochodzą ze stron:

www.muzeum1939.pl/

www.polskieradio.pl

www.nadmorski24.pl

https://ipn.gov.pl/

 

Paweł Olejarczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *