82 rocznica wybuchu II wojny światowe

Home / Aktualności / 82 rocznica wybuchu II wojny światowe
Treść wiadomości
----

1 września 1939 roku Wojska III Rzeszy Niemieckiej bez wypowiedzenia wojny przekroczyły granice z Polską i po niewiele ponad miesiącu walk doprowadziły do kapitulacji państwa polskiego. 17 września 1939 roku kampanię wsparły wojska sowieckiej Armii Czerwonej, dokonując agresji na wschodniej granicy Rzeczpospolitej. Mimo układów sojuszniczych obligujących Francję i Wielką Brytanię do zaangażowania militarnego po stronie Polski mocarstwa zachodnie znacząco ograniczyły działania. Od połowy września 1939 roku na granicy francusko-niemieckiej panował spokój, który zapoczątkował tzw. ,,wojnę siedzącą”.

II wojna światowa była największym konfliktem w dziejach ludzkości. Łączna liczba ofiar szacowana jest na ponad 60 mln ludzi, przy czym dane nie są możliwe do zweryfikowania wobec skali zniszczeń i ogromu zbrodni wojennych. Wyjątkowo śmiertelne żniwo zebrał niemiecki program eksterminacji narodu żydowskiego. Krajem, który ucierpiał szczególnie mocno w wyniku działań wojennych i planowej eksterminacji ludności była Polska. Szacuje się, że w latach 1939-1945 ludność naszego kraju zmniejszyła się o ok. 6 mln obywateli.

Pamiętając o historii regionu warto wspomnieć, że w latach 1939-1941 na rzece San była granica między III Rzeszą Niemiecką, a Związkiem Radzieckim.

W naszej szkole jak co roku na holu można przeglądnąć wystawę, literaturę czasu wojny oraz ciekawostki.

https://www.youtube.com/watch?v=GGP2CX-HCvQ

Iwona Barszczewska-Menio
Edyta Szewczyk
Paweł Olejarczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *