„Akcja Żonkile”

Home / Aktualności / „Akcja Żonkile”
Treść wiadomości
----

„Nienawiść jest łatwa. Miłość wymaga wysiłku i poświęcenia”.
M. Edelman

Nasza szkoła w roku bieżącym przystąpiła do jubileuszowej społeczno-edukacyjnej „Akcji Żonkile”, organizowanej już po raz dziesiąty przez Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin” we współpracy m.in. z : Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Celem akcji jest upamiętnienie powstania w getcie warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943r. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o tym wydarzeniu za sprawą  ocalałego z getta Marka Edelmana, ostatniego przywódcy powstania, który każdego roku  w rocznicę jego wybuchu, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie.
Tematem przewodnim tegorocznej odsłony akcji, w nawiązaniu do słów Marka Edelmana: „ I była miłość w getcie”  jest właśnie „ Miłość” .
Według organizatorów wydarzenia „Tegoroczna Akcja Żonkile odbywa się w czasie, gdy w naszej części kontynentu znów giną ludzie –ponownie mordowani są mężczyźni, kobiety i dzieci. Chcemy, by udział w kampanii odbywającej się pod hasłem -Miłości był także formą manifestacji naszego sprzeciwu przeciwko wojnie, przeciwko wszelkiej agresji i złu”.

#ŁączyNasPamięć #AkcjaŻonkile @polinmuseum

E. Szewczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *