BohaterOn 2021

Home / Aktualności / BohaterOn 2021
Treść wiadomości
----

Kolejny raz nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskiej kampanii, której celem jest pamięć o Powstaniu Warszawskim.

Koordynatorem jest Paweł Olejarczyk, który zachęca wszystkich do wzięcia udziału malując, rysując lub pisząc.

Jest to jedna z największych i najdłuższych kampanii patriotycznych w Polsce. Łącznie w ciągu pięciu lat jej trwania zostało zaangażowanych ok. 11 tys. szkół podstawowych oraz prawie 770 tys. uczniów, którzy przesłali 830 258 kartek i listów.

Całość działań trwa dwa miesiące od 1 września do 31 października. W tym okresie w wyniku wzmożonej pracy nauczycieli, uczniów i ich rodzin gromadzimy listy, kartki, wiersze, laurki i życzenia, które następnie są przekazywane Powstańcom Warszawskim.

W  tym roku uczniowie z naszej szkoły wykonali piękne prace plastyczne upamiętniające Powstanie, które można pooglądać na holu szkoły. Jednocześnie zachęcam wszystkich do rysowania, malowania laurek i pisania listów do uczestników Powstania Warszawskiego.

Samo powstanie miało miejsce podczas II wojny światowej i trwało od 1 sierpnia do 2 października 1944 r. Było wystąpieniem zbrojnym w okupowanej przez wojska niemieckie Warszawie zorganizowanym przez Armię Krajową, połączonym z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Od strony militarnej powstanie było wymierzone przeciwko Niemcom, jednak jego głównym celem była próba ratowania powojennej suwerenności, a być może także niepodległości Polski, poprzez odtworzenie w stolicy Polski legalnych władz państwowych będących naturalną kontynuacją władz przedwojennych, co miało uniemożliwić narzucenie Polsce władz uzależnionych od Związku Radzieckiego, którego wojska właśnie zbliżały się do Warszawy.

Jednocześnie zachęcam do odwiedzenia wirtualnego muzeum powstania:

https://www.1944.pl/artykul/wirtualne-muzeum,4828.html

Iwona Barszczewska-Menio
Edyta Szewczyk
Paweł Olejarczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *