BohaterON w Twojej Szkole 2020

Home / Aktualności / BohaterON w Twojej Szkole 2020
Treść wiadomości
----

Nasza szkoła kolejny raz dołączyła do ogólnopolskiej akcji BohaterON – włącz historię. Wspólnie realizujemy kampanię mającą na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Celem jest edukacja Polaków, wzmacniając poczucie tożsamości narodowej oraz kreując postawy patriotyczne.

Warto pamiętać o historii

1 sierpnia 1944r. o godzinie 17:00 wybuchło powstanie. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. 63 dni ciężkich walk – wiary w zwycięstwo, nadziei i wyzwolenia. Była to największa akcja zbrojna powstańców w okupowanej przez Niemcy Europie.

Do walki wystąpili z przeciwnikiem 10-krotnie silniejszym. Desperacko i z poświęceniem o każdą ulicę, każdą kamienicę o „…każdy kamień Twój…” zanim Czerwona Armia cytując Józefa Szczepańskiego (ps. Ziutek) niczym „czerwona zaraza” zastąpi niemieckie barbarzyństwo „czarną śmierć” z równie brutalną tyranią. Polacy w nierównej walce opanowali miasto, dając znać obojętnemu światu, że pragną być wolni i niezależni.  Warszawa znana jako „Paryż Wschodu” decyzją Hitlera w akcie zemsty została zniszczona w ok. 84%.

Kilka zdjęć z naszej szkoły z lat poprzednich:

Paweł Olejarczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *