„Czytanie dla pokoju” – Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Home / Aktualności / „Czytanie dla pokoju” – Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
Treść wiadomości
----

Tradycyjnie już od lat w październiku świętujemy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Akcja ma już 23 lata i na całym świecie obchodzona jest od 1999 r. Celem jej jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki oraz jej działań w życiu szkoły, propagowanie zainteresowań książką, rozwijanie zainteresować czytelniczych uczniów, kształtowanie kultury czytelniczej i podnoszenie poziomu czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. W tym roku tematem przewodnim święta jest hasło „Czytanie dla pokoju”. Do obchodów akcji przyłączyła się również klasa VI c z SP nr 4 oraz sanocka filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie. W czytelni biblioteki 25.10.2022 r. uczniowie wraz z nauczycielem języka polskiego, p. Renatą Adamską i pracownikiem biblioteki pedagogicznej, p. Agatą Wajda-Paszkiewicz uczestniczyli w nietypowych zajęciach czytania książek: „Czy wojna jest dla dziewczyn ?” , „Chłopiec z Lampedusy”, „Kiedy trzeba uciekać”, „Wszędzie i we wszystkim”. W haśle czytania dla globalnego pokoju i harmonii mieści się wiele wątków interpretacyjnych, np. popularyzacja literatury pokazującej grozę i tragizm wojny (i w ogóle agresji), jej skutki w wymiarze materialnym, społecznym i losów jednostek; rola literatury i szeroko pojmowanego oczytania w kształtowaniu postaw tolerancji, lepszego rozumienia procesów społecznych, doceniania wagi rozwiązywania konfliktów w duchu dialogu, a także wartości harmonijnego rozwoju w perspektywie lokalnej i globalnej; wykorzystanie literatury do kształtowania empatii dla ofiar działań wojennych, pokazywania znaczenia ich wspierania na poziomie swoich indywidualnych, jednostkowych możliwości w życiu codziennym. Trudne treści przełożone zostały na formy i język dostosowany do wieku uczniów i ich wrażliwości. Akcja czytania w bibliotece pedagogicznej przypomniała o obecności biblioteki szkolnej wśród uczniów, nauczycieli i rodziców, pokazała, że jest to miejsce przyjazne, w którym można rozwijać swoje zainteresowania i miło spędzić czas.

oprac. Renata Adamska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *