DLACZEGO DZIECI POWINNY CZYTAĆ KSIĄŻKI?

Home / Aktualności / DLACZEGO DZIECI POWINNY CZYTAĆ KSIĄŻKI?
Treść wiadomości
----

Czytanie książek może stać się jednym z najbardziej magicznych momentów dzieciństwa. Wiele osób ma swojego ulubionego bohatera książek z młodych lat lub ukochane bajki, wspominane również w dorosłym życiu z bardzo dużym sentymentem. Dlaczego warto czytać? Jaki wpływ ma czytanie na rozwój dziecka? Odpowiedzmy sobie na te pytania!

Komunikacja

Czytanie poszerza doświadczenia językowe dziecka, rozwija słownictwo, uczy wyrażać myśli i rozumieć sposoby mówienia innych ludzi.

Odpoczynek

Podróż w świat wyobraźni daje wytchnienie i tak potrzebną współczesnym dzieciom ciszę, zwłaszcza po zbyt długim oglądaniu telewizji czy graniu na komputerze.

Koncentracja

Rosnąca liczba bodźców, jaka otacza nas w codziennym życiu wpływa na problemy dzieci ze skupieniem uwagi. Rodzice i bliscy dorośli powinni wspierać dzieci we wszystkich aktywnościach, które pomagają wydłużać czas koncentracji. Jedną z takich aktywności jest właśnie nauka czytania.

Emocje

Książki to dla dziecka skarbnica wiedzy o emocjach. Dzięki bohaterom powieści i ich historiom nie tylko poznaje uczucia, ale także uczy się je nazywać i dowiaduje się, jak można je wyrażać.

Inteligencja emocjonalna

Samodzielne czytanie wymaga od dziecka podjęcia wysiłku oraz wytrwania w nim dla osiągnięcia celu. Wyrabia w dziecku cierpliwość i umiejętność oczekiwania na nagrodę odroczoną w czasie. Wpływa to pozytywnie na rozwój inteligencji emocjonalnej dziecka.

Nie ma wątpliwości, że czytanie jest niezbędne dla rozwoju dzieci. Sprzyja rozwojowi intelektualnemu i emocjonalnemu oraz, co najważniejsze dla samego czytelnika, przynosi mnóstwo frajdy!

„Kto czyta książki – żyje podwójnie”. To stwierdzenie znanego pisarza Umberto Eco. Dzięki książkom zdobywamy wiedzę, śmiejemy się, płaczemy i lepiej rozumiemy otaczający na świat.

Książki nie są zwykłymi przedmiotami. Mają w sobie magię, która potrafi zmieniać rzeczywistość. Autorzy książek tworzą równoległe wszechświaty, w których wraz z bohaterami przeżywamy ciekawe lub niebezpieczne przygody, których nie  byłoby dane nam przeżyć w życiu pełnym pracy i domowych obowiązków. To właśnie one pobudzają naszą wyobraźnię do działania i potrafią pokolorować najbardziej szarą rzeczywistość.

Zespół Wychowawców Świetlicy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *