Dzień Filatelisty w świetlicy

Home / Aktualności / Dzień Filatelisty w świetlicy
Treść wiadomości
----

W 2021 roku obchody Dnia Filatelisty przypadły na 6 stycznia. Z tej okazji dzieci na świetlicy szkolnej ( gr. II, klasa 1b) wzięły udział w zajęciach dotyczących filatelistyki. Dzieci dowiedziały się kim jest filatelista i skąd pojawiło się to słowo i czego dotyczy. Filatelistyka – rodzaj hobby polegający na kolekcjonowaniu wszelkiego rodzaju walorów pocztowych, głównie znaczków pocztowych, datowników okolicznościowych, całostek, całości pocztowych i kopert FDC. Nazwa powstała w 1864 r. i pochodzi z dwóch greckich wyrazów – philein i ateleia, których połączenie w dosłownym znaczeniu oznacza zamiłowanie do zbierania znaczków pocztowych. Autorem tego zestawienia był francuski kolekcjoner Georges Herpin. Zainteresowaniem filatelistów również są:

  • koperty FDC
  • znaczki z pustopolami
  • nowodruki i czarnodruki
  • próby
  • makulatura
  • znaczki z przywieszkami.

Uczniowie oglądali znaczki pocztowe i zapoznały się z jego częściami. Następnie projektowali własne znaczki. Zachęcamy dzieci do wejścia na stronę www.kzp.pl lub www.poczta-polska.pl do zakładki Filatelistyka, gdzie mogą się więcej dowiedzieć na temat znaczków naszego kraju i nie tylko.

Agnieszka Szczepek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *