DZIEŃ PATRONA SZKOŁY

Home / Aktualności / DZIEŃ PATRONA SZKOŁY
Treść wiadomości
----

8 października to dla naszej szkolnej społeczności data szczególna, niezwykle ważne święto- Dzień Patrona Szkoły. To czas, w którym wspominamy księdza Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego
i całą naszą uwagę skupiamy na tym, aby uczcić jego pamięć.

Obchody Dnia Patrona Szkoły rozpoczęliśmy konkursem wiedzy o ks. Zdzisławie Jastrzębiec Peszkowskim. Uczniowie klas IV mieli okazję wykazać się znajomością faktów z życia
i działalności księdza. Pierwsze miejsce zajęła klasa IV a. Organizatorami konkursu były panie : Grażyna Piotrowska – przewodnicząca jury, Katarzyna Toczek oraz Magdalena Piecuch.

Kolejnym etapem obchodów była uroczysta akademia. Podczas montażu słowno- muzycznego  wsłuchiwaliśmy się w życiorys oraz w jakże ważne i niosące ponadczasowe przesłanie słowa Patrona, prezentowane przez uczniów klas V a,V b, VI b, VII b i VIII b. Uroczystość przygotowały panie Justyna Chrobak i Katarzyna Toczek przy wsparciu p. Grażyny Piotrowskiej.  Za oprawę plastyczną odpowiedzialne były panie wychowawczynie ze świetlicy oraz p. Monika Sądelska i p. Magdalena Piecuch. Nad oprawą muzyczną czuwał p. Bogusław Bodnar.

Po akademii głos zabrała p. dyrektor Beata Wójtowicz .Uroczystość uświetniła swoją obecnością p. Irena Penar, naczelnik wydziału Edukacji, Kultury i Turystyki.

W tym roku przypadająca na 8 października rocznica śmierci ks. Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego upamiętniona została w szczególny sposób. Przez cały dzień trwały uroczystości związane z nadaniem Placowi Harcerskiemu imienia ks. Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego .
Pierwszym ich etapem była przeprowadzona w Sanockim Domu Kultury sesja popularnonaukowa, w której wzięli udział  p. dyrektor Beata Wójtowicz, p. wicedyrektor Marek Wojtowicz oraz uczniowie klas 7a, 7b, 7c, 7d i 7 e wraz z wychowawcami.

Sesję rozpoczęło niezwykle poruszające Oratorium w wykonaniu nauczyciela naszej szkoły p. Marka Dzioka, który skomponował muzykę do słów ks. Zdzisława Peszkowskiego.

W dalszej części dr hab. Witold Wasilewski z IPN podczas swojego wykładu przybliżył zebranym sylwetkę naszego znamienitego patrona. Kolejnym punktem spotkania było podsumowanie konkursu „Ksiądz Zdzisław Peszkowski w pamięci sanoczan”. Wśród nagrodzonych znalazł się też p. Paweł Olejarczyk nauczyciel historii w naszej szkole.

Podsumowaniem spotkania była projekcja filmu pt. „Mundur i sutanna”.

Dalsza część obchodów miała miejsce na Placu Harcerskim, gdzie nastąpiło uroczyste odsłonięcie tabliczki z nazwą “Plac Harcerski im. ks. Zdzisława Peszkowskiego” oraz odczytanie treści uchwały zmieniającej nazwę Placu.

Uroczystości zwieńczyła msza św. w intencji  ks. Zdzisława Peszkowskiego, która została odprawiona w kościele Przemienienia Pańskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *