Europejski Dzień Parków Narodowych

Home / Aktualności / Europejski Dzień Parków Narodowych
Treść wiadomości
----

Europejski Dzień Parków Narodowych obchodzony jest w rocznicę utworzenia pierwszego parku narodowego na naszym kontynencie. 24 maja 1909 roku w północnej Szwecji powstał, w celu ochrony alpejskiego krajobrazu Gór Skandynawskich, Park Narodowy Sarek.

Obecnie w Europie jest ponad 250 parków narodowych, z czego 23 stanowią nasze polskie parki. Od kilku lat toczą się rozmowy nad utworzeniem trzech kolejnych: Mazurskiego, Turnickiego i Jurajskiego. Parki narodowe obejmują tereny o wybitnych walorach przyrodniczych i krajobrazowych liczące powyżej 1000 ha. Działalność gospodarcza jest tam znacznie ograniczona, a czasem całkowicie zakazana. Parki narodowe są udostępniane turystom, jednak mogą się oni poruszać tylko po oznakowanych szlakach.

Zapraszamy do przypomnienia sobie, gdzie w Polsce są parki narodowe:

oraz jakie są symbole poszczególnych parków:

Nauczycielki zespoły przyrodniczego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *