HISTORIA SANOKA – konkurs

Home / Aktualności / HISTORIA SANOKA – konkurs
Treść wiadomości
----

Najstarsza wzmianka o Sanoku pochodzi z XII w., a dokładniej z roku 1150. Już wtedy Sanok był najstarszym miastem regionu. Same prawa miejskie zyskał natomiast kilka wieków później, bo w roku 1339. Jako, że tereny te należały wówczas do Rusi, prowodyrem tego był książę Jerzy II. Pierwszym burmistrzem był natomiast Bartko rodem z Sandomierza, który było już miastem polskim.

W roku 1366 – za czasów króla Kazimierza Wielkiego – miała miejsce historyczna chwila, mianowicie przyłączenie Sanoka do Polski. Wtedy to zaczął się jego rozkwit.

W XIV w. książę Władysław Opolczyk sprowadził do Sanoka OO. Franciszkanów, których kościół i klasztor znajdują się na sanockim rynku. Również w XIV w. istniała na terenie miasta szkoła parafialna. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że była to druga taka szkoła w Polsce!

W 1417 r. był Sanok świadkiem ożenku króla Władysława Jagiełły z Elżbietą Granowską z Pilczy. Ślub odbył się w Sanoku, uczta weselna natomiast na nieodległym zamku Sobień w Załużu.

Szczególnie bujnym okresem dla Sanoka był wiek XVI, w którym to wielu mieszczan odbywało studia w Akademii Krakowskiej, m.in. Grzegorz z Sanoka herbu Strzemię, późniejszy arcybiskup i metropolita lwowski, oraz Jan Grodek, profesor prawa i rektor Akademii Krakowskiej (dziś jego imię nosi PWSZ w Sanoku).

W 1566 r. i 1606 r., miasto strawiły dwa pożary. W roku 1624 Sanok został najechany przez Tatarów, a w 1657 r. najazd Rakoczego, ostatecznie położył kres pomyślności miasta, które zaczęło odradzać się dopiero w wieku XIX. Stało się to za sprawą m.in. rozwoju przemysłowo-gospodarczego miasta, oraz powstania trans-karpackiej linii kolejowej z Przemyśla do Budapesztu. W 1889 r. powstało Towarzystwo Gimnastyczne Sokół, zajmujące się wychowaniem patriotycznym młodzieży.

Podczas I wojny światowej, w 1914 r. okupujący miasto rosyjscy żołnierze splądrowali żydowskie sklepy i domy. Miasto zostało odbite przez Austriaków w 1915 roku. W okresie międzywojennym powiat sanocki należał do województwa lwowskiego.

Podczas II wojny światowej, we wrześniu 1939 r. Sanok zajęły wojska niemieckie. Do 22 czerwca 1941 r. miasto leżało na granicy między Generalnym Gubernatorstwem a obszarami okupowanymi przez ZSRR. 9 sierpnia 1944 r. do Sanoka wkroczyły wojska sowieckie. Po wojnie miasto nabrało jednolitego charakteru narodowościowego.

Zachęcamy do obejrzenia klimatycznych widokówek Sanoka z dawnych lat. To na takich kartach pocztowych wysyłano sobie pozdrowienia kilkadziesiąt lat temu. Jak wtedy wyglądało miasto i z czego byli dumni ówcześni mieszkańcy Sanoka? Zobaczcie.


Konkurs

Świetlica szkolna organizuje konkurs przeznaczony dla uczniów klas 1-3.

Zasady konkursu:

1. Wykonanie pocztówki przedstawiającej znane miejsce w Sanoku.

2. Należy zrobić zdjęcie, a następnie przesłać prace na adres ewa.magda@sp4.sanok.pl do dnia  7.05.2020 roku.

Zapraszamy dzieci do udziału.

Zespół Wychowawców Świetlicy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *