Hymn Polski. Patriotyczna lekcja muzyki – Marek Dziok

Home / Aktualności / Hymn Polski. Patriotyczna lekcja muzyki – Marek Dziok
Treść wiadomości
----

Już za parę dni czeka nas Narodowe Święto uchwalenia Konstytucji 3 maja. Z tej okazji przypomnijmy sobie historię związaną powstaniem najważniejszej pieśni każdego Polaka. Historia Mazurka Dąbrowskiego sięga 1797 roku, czyli okresu trzeciego rozbioru Polski. Józef Wybicki, polski pisarz i polityk, napisał w tym czasie Pieśń Legionów Polskich we Włoszech, zwaną obecnie Mazurkiem Dąbrowskiego. Nie znamy autora melodii, jednak sama pieśń szybko zyskała dużą popularność wśród legionistów.

Niedługo później była znana na terenie całego kraju. Nie jest też znany moment pierwszego publicznego wykonania Mazurka na ulicach Reggio. Według Juliusza Willaumego /polskiego historyka XIX wieku, badacza historii historiografii i działacza politycznego/, mogło to nastąpić już 16 lipca, podczas defilady. Inni naukowcy przyjmują dzień 20 lipca, kiedy to przy okazji pożegnania legionów w mieście generał Dąbrowski zasadził na Piazza Piccolo w Reggio pamiątkowe drzewko wolności.

Jako oficjalny hymn narodowy Mazurek Dąbrowskiego funkcjonuje od 1927 roku. Wcześniej, bo było to średniowiecze funkcję hymnu Korony Polskiej pełniła „Bogurodzica”. Drugim średniowiecznym hymnem polskim była łacińska pieśń „Gaude Mater Polonia”/1253/. Jak podają źródła, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości konkurentem Mazurka Dąbrowskiego do określenia mianem hymnu narodowego była „Rota” Marii Konopnickiej.

Do dziś utrzymujemy tradycje, wedle których śpiewanie hymnu następuje w szczególnych dla kraju momentach, takich jak obchody ważnych rocznic, świąt o charakterze państwowym czy spotkań drużyn narodowych, uroczystości szkolnych. Najbliższą okazją do tego jest zbliżające się Narodowe Święto uchwalenia Konstytucji 3 maja. Pamiętajcie, że podczas wykonywania hymnu zabrania się zmieniania tekstu pieśni czy też zmieniania jego melodii. Obowiązuje postawa na baczność.

Proponuję, aby w dniu 3 maja każdy uczeń i uczennica ale zachęcam również Rodziców, do osłuchania i odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Nagrania można wysyłać na moją skrzynkę w e-dzienniku.

Nie zapomnijcie, że w dniu 3 maja Kościół katolicki w Polsce obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Nawiązuje ona do ważnych wydarzeń z historii Polski: obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r., ślubów króla Jana Kazimierza – powierzenia królestwa opiece Matki Bożej i właśnie uchwalenia Konstytucji 3 maja.

W następnym artykule – lekcji muzyki, postaram się opowiedzieć Wam krótką historię powstania hymnu naszej szkoły im. Księdza Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego.

Pozdrawiam serdecznie – Marek Dziok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *