KLASA 3A W CENTRUM SYMULACJI MEDYCZNEJ W SANOKU.

Home / Aktualności / KLASA 3A W CENTRUM SYMULACJI MEDYCZNEJ W SANOKU.
Treść wiadomości
----

Dnia 16 listopada 2022r.uczniowie klasy 3a wraz z opiekunami: Krystyną Stec-Lenart
i Katarzyną Gąską zwiedzili nowoczesne Centrum Symulacji Medycznej przy Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku. Miejsce to przystosowane jest do kształcenia studentów pielęgniarstwa i ratownictwa medycznego. Podczas wizyty dzieci miały okazję zobaczyć różnorodny sprzęt medyczny, zgromadzony w wielu salach symulacyjnych. Duże wrażenie wywarły na nich „żywe” fantomy, które oddychały, poruszały się i wydawały różne odgłosy. Dzieci badały u pacjenta ciśnienie, a latarką sprawdzały odruch źreniczny. Duże emocje wywołała sala pediatryczna, gdzie większość z wielką ochotą wcielała się w rolę opiekunek. Uczniowie zobaczyli również, na czym polega resuscytacja, defibrylacja, a także jak działa lustro weneckie, które pozwala wykładowcom obserwować pracę studentów medycyny. Kolejną atrakcją dla uczniów było obejrzenie karetki – symulatora ambulansu, umieszczonego w budynku i wyposażonego w zaawansowaną aparaturę medyczną, służącą do sprawnego reanimowania pacjenta. Zostali zaproszeni również do pracowni biochemii i mikrobiologii oraz do sal ćwiczeń umiejętności pielęgniarskich. W programie zwiedzania była też prezentacja stołu anatomicznego 3D – nowoczesnego, zaawansowanego technologicznie systemu wizualizacji anatomii. Dotykając jego górnej płaszczyzny, która jest dotykowym ekranem mogli dowolnie obracać modele, przecinać je w dowolnej płaszczyźnie, powiększać określone fragmenty, dodawać lub usuwać poszczególne organy lub układy – np. krwionośny czy nerwowy.
Zajęcia prowadzone przez ana Krzysztofa Sośnickiego i Pana Marcina Stacha pozwoliły uczniom wyobrazić sobie z jak trudnym zadaniem mierzą się lekarze i ratownicy medyczni każdego dnia. Dzieci były zafascynowane pobytem na terenie CSM. Większość z nich nie spodziewała się takiej przygody. Za ogrom przekazanej wiedzy i dużą dawkę przeżyć, z serca Panom dziękujemy! Podziękowania kierujemy również dla Pani Moniki Orzechowskiej za zorganizowanie tych zajęć.

 

Krystyna Stec-Lenart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *