Kosmos w szkole 2020

Home / Aktualności / Kosmos w szkole 2020
Treść wiadomości
----

Ludzkość od dawna przestała patrzeć w bezmiar gwiazd na srebrzystym nieboskłonie tylko swoimi oczami. Wykorzystujemy coraz nowsze technologie tworzone dzięki międzynarodowej współpracy. Obserwujemy wszechświat w prawie każdym paśmie promieniowania elektromagnetycznego. Jednak nasze badania kosmosu nie kończą się wyłącznie na obserwacji jego piękna oraz praw nim rządzących.

Zaawansowanie technologiczne pozwala nam przekroczyć nawet granice naszego Układu Słonecznego. Wiele ekscytacji budzą wizje wypraw ludzi na obce globy, takie jak Księżyc czy Mars. Jednak coraz pilniejsze wyzwania związane z katastrofą klimatyczną każą nam zastanowić się nad swoimi priorytetami i spojrzeć z powrotem na naszą własna planetę – Ziemię.

Wyzwania współczesnej nauki powodują, że trzeba raz na zawsze zapomnieć o micie samotnego badacza, w pojedynkę dokonującego przełomów. Teraz potrzebne są zespoły, ogromne, świetnie zorganizowane zespoły, w których każdy jest równie ważną częścią grupy. Najlepiej widać to na przykładzie tworzenia misji kosmicznych – przedsięwzięć wymagających, kosztownych i zakrojonych na wiele lat.

Klasa może stać się znakomitym zalążkiem takiej grupy. Jeśli poszczególni uczniowie potrafią ze sobą współpracować zamiast rywalizować, osiągną znacznie więcej niż w pojedynkę. A wiedza o tym, jak budować zespół, jak dostrzegać mocne strony współpracowników i w jaki sposób rozwiązywać konflikty są bezcenne na współczesnym rynku pracy.

Uczniowie uczęszczający na kółko geograficzne „Astronom” aktywnie uczestniczyli w ciekawych zajęciach edukacyjnych, do których jeszcze z radością wrócimy.

Zdjęcia pochodzą z zasobów własnych oraz ze strony:

https://esero.kopernik.org.pl/

Paweł Olejarczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *