Lekcja w Muzeum Budownictwa Ludowego

Home / Aktualności / Lekcja w Muzeum Budownictwa Ludowego
Treść wiadomości
----

18 marca uczniowie klasy 4d uczestniczyli w nietypowej lekcji muzealnej, która odbyła się w Muzeum Budownictwa Ludowego. W ramach zajęć z języka polskiego zapoznali się z realiami życia galicyjskiego miasteczka sprzed 100 lat. Prowadzący spotkanie p. Marcin Krowiak wspaniale poradził sobie z zespołem czwartoklasistów, którzy sceptycznie podchodzili do tego wyjścia.

Po miłym powitaniu pracownik MBL zaprowadził zespół klasowy do pierwszego domu, w którym niegdyś mieszkał fryzjer. Zarówno część prywatna jak i zakład wzbudziły zainteresowanie uczniów. Mogli się nawet przekonać, w jaki sposób wykonywano kiedyś parową ondulację włosów, ponieważ p. Marcin zaprezentował działanie urządzenia.

Później uczniowie obejrzeli wnętrza domu zegarmistrza i nauczyciela. Przestronne wnętrza, piękne meble, różnorodne akcesoria niezbędne w pracy zawodowej i życiu prywatnym pozwoliły przyjrzeć się z bliska i lepiej wyobrazić sobie, jak wyglądało kiedyś życie.

Kolejnym punktem był sklep kolonialny, a w nim artykuły, które znane są także młodszym, czyli przyprawa Maggi czy produkty Wedla . Tutaj z kolei ciekawym sprzętem była kasa, której działanie również pokazał prowadzący zajęcia.

Budynek poczty i apteka przede wszystkim wyróżniają się wielkością oraz bogactwem aromatów. Zioła, waga aptekarska, suszarnia i wiele innych ciekawych sprzętów zatrzymują uwagę na dłużej i pozwalają przenieść się w odległą przeszłość.

Ostatnim punktem zajęć był zakład szewski, gdzie większość klasy sprawdziła, czy „piesek” pomaga w zdejmowaniu butów. Choć niektórzy nie mogli się przyzwyczaić do zapachu niedawno bielonych chałup, bo zgodnie z tradycją domy są w ten sposób odświeżane i przygotowywane wiosną na nowy sezon, mamy nadzieję, że jeszcze nieraz zawitają w sanockim skansenie.

Monika Sądelska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *