Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego

Home / Aktualności / Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego
Treść wiadomości
----

Od 60 lat w ostatnią niedzielę września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego. Ma on zwrócić uwagę na problemy, osiągnięcia, a także codzienne życie osób. Barierę w komunikacji zawsze stanowi nieznajomość języka migowego przez większość społeczeństwa.

Święto uchwaliła Światowa Federacja Głuchych w 1958 r. Celem święta jest zwrócenie uwagi na problemy, prawa, obawy i osiągnięcia osób niesłyszących. Na świecie jest około 70 milionów osób głuchych.

W naszej szkole w ostatnim tygodniu głusi i niedosłyszący również mieli swoje święto. Z tej okazji, w ramach pracy Zespołu Nauczycieli Wspomagających przygotowana została gazetka edukacyjna, umieszczona w holu szkoły, przybliżająca życie głuchych w świecie ciszy.

Wiele wybitnych postaci na przestrzeni wieków udowodniło, że ludzi głuchych lub niedosłyszących istotnie niewiele ogranicza. Do tego grona należą m.in. Ludwig van Beethoven, Francisco Goya, Thomas Edison.

Życzymy osobom głuchym żeby nie musieli się zamykać w kręgu osób niesłyszących, aby dobrze się czuli, wychodząc do sklepu, kina, restauracji i urzędu. Życzmy im tego, żeby czuli się jak u siebie w domu, gdziekolwiek pójdą.

 

Zespół Nauczycieli Wspomagających

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *