Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego

Home / Aktualności / Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego
Treść wiadomości
----

W Polsce jest ponad 6 milionów osób z dysfunkcją słuchu, z czego niemal 900 tysięcy ma poważny uszczerbek słuchu. Komunikują się używając języka migowego.

Od 60 lat w ostatnią niedzielę września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego. Ma on zwrócić uwagę na problemy, osiągnięcia, a także codzienne życie osób. Barierę w komunikacji zawsze stanowi nieznajomość języka migowego przez większość społeczeństwa.

W naszej szkole w ostatnim tygodniu głusi i niedosłyszący również mieli swoje święto. Z tej okazji, w ramach pracy Zespołu Nauczycieli Wspomagających przygotowana została gazetka edukacyjna i umieszczona w holu szkoły, przybliżająca życie głuchych w świecie ciszy.

W ciągu tygodnia uczniowie klas 4-8 uczestniczyli w lekcjach poprowadzonych przez szkolnego surdopedagoga Magdalenę Hetman-Rakoczy, w czasie których uświadamiali sobie bariery, z jakimi muszą radzić sobie osoby niesłyszące. Uczniowie mieli okazję poznać alfabet polskiego języka migowego, liczebniki, podstawowe zwroty grzecznościowe oraz wybrane znaki migowe. Wszyscy biorący udział w zajęciach z zaangażowaniem i ciekawością podejmowali próby „migania”.

Ze względu na to, że w naszej szkole mamy dzieci niedosłyszące, warto dodać to święto na stałe do szkolnego kalendarza.

Życzymy osobom głuchym żeby nie musieli się zamykać w kręgu osób niesłyszących, aby dobrze się czuli, wychodząc do sklepu, kina, restauracji i urzędu. Życzmy im tego, żeby czuli się jak u siebie w domu, gdziekolwiek pójdą.

Magdalena Hetman-Rakoczy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *