Miesiąc świadomości o zaburzeniach ze spektrum autyzmu

Home / Aktualności / Miesiąc świadomości o zaburzeniach ze spektrum autyzmu
Treść wiadomości
----

2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Jest to inicjatywa, której celem jest propagowanie wiedzy na temat potrzeb i problemów osób z autyzmem i ich rodzin. Według Światowej Organizacji Zdrowia autyzm występuje u 1 na 100 dzieci. To oznacza, że w naszym kraju jest 400 000 osób z autyzmem.

Pokażmy naszą solidarność i jedność z tymi osobami i ich rodzinami. Tego dnia znakiem jednoczącym jest kolor niebieski. Każdy może wyrazić swoją solidarność i wsparcie np. dodając kolor niebieski do ubrania lub publikując w mediach społecznościowych zdjęcie z #Autyzm400000 . Włączmy się w to wydarzenie bez wychodzenia z domu.

Czym jest autyzm?

Autyzm, a właściwie zaburzenia ze spektrum autyzmu, to odmienny od typowego sposób rozwoju, objawiający się różnicami w sposobie komunikacji, nawiązania relacji, wyrażania emocji, uczenia się oraz różnorodnym schematem zachowań.

Nie jest to choroba. Osoby ze spektrum autyzmu, ze względu na odmienne funkcjonowanie układu nerwowego, odbierają świat trochę inaczej. Autyzm daje zmysłom błędne wskazówki, dlatego osoby ze spektrum inaczej odbierają światło, obrazy i dźwięk, odmiennie odczuwają dotyk, zapach, smak czy ból. Często nie rozumieją reguł życia społecznego w sposób naturalny, a muszą się ich nauczyć. Mają trudności z odczytywaniem emocji i rozumieniem ich przyczyn.

Jak traktować?

Autyzm towarzyszy osobie przez całe życie. Dzięki odpowiedniej opiece i terapii można w znaczącym stopniu poprawić jakość życia osób z autyzmem i ich rodzin. Jednak nawet najlepiej prowadzona terapia nie spełni swojej roli, jeśli osoba z autyzmem będzie żyła w niechętnym i nierozumiejącym jej środowisku. Zwracajmy uwagę na potrzeby osób ze spektrum autyzmu, np. związane z nadwrażliwością na dźwięk lub nieco odmienne funkcjonowanie w grupie rówieśniczej. Uczmy się wrażliwości i odkrywajmy wyjątkowość każdego człowieka. Okazujmy szacunek i akceptację.

Zespół Nauczycieli Wspomagających

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *