Młodzieżowa parada niepodległości

Home / Aktualności / Młodzieżowa parada niepodległości
Treść wiadomości
----

W dniu 25.04.2019 podczas tegorocznej XI Młodzieżowej Paradzie Niepodległości organizowanej przez Powiat Sanocki uczniowie naszej szkoły godne zainscenizowali chrzest Polski, który miał miejsce 14 kwietnia 966r. Orszak składał się z przybocznego księcia Mieszka I, który dumnie trzymał chorągiew. W dalszej kolejności podążali duchowni misyjni, para książęca wraz z dworem oraz ludnością zamieszkującą pobliskie grody. Chrzest miał olbrzymie znaczenie dla państwa, gdyż pozwalał uniknąć podporządkowania przez Cesarstwo Niemieckie oraz pieczętował sojusz z Czechami. Proces chrystianizacji podnosił również autorytet samego księcia Mieszka I, gdyż wraz z przyjęciem wiary stał się on bożym pomazańcem. Duchowni chrześcijańscy byli jedynymi wówczas ludźmi w państwie pierwszych Piastów, którzy umieli czytać i pisać. Przywieźli ze sobą drogocenne, łacińskie księgi kościelne. Chrzest otworzył także dostęp do łacińskiej cywilizacji i kultury, którą duchowni przekazywali wraz z szerzeniem prawd wiary. Jedna religia i jedna organizacja kościelna spajały i wzmacniały organizm państwa.
Opiekunami grupy byli p. M. Piecuch wraz z p. P. Olejarczyk. Merytorycznie doradzała p. I. Barszczewska-Menio. Osobą odpowiedzialną była M. Piecuch.

Paweł Olejarczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *