Narodowe Czytanie 2019

Home / Aktualności / Narodowe Czytanie 2019
Treść wiadomości
----

Akcja „Narodowe Czytanie” organizowana jest od 2012 roku przez Prezydenta RP, zapoczątkowało ją wspólne czytanie „ Pana Tadeusza”. W roku bieżącym miała miejsce 8. edycja akcji, przebiegająca pod hasłem „Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie”. Tymi lekturami były  nowele polskie wybrane przez Prezydenta i jego Małżonkę.

W piątek, 6 września 2019 r. uczniowie  klasy 6b i 8d wraz z opiekunkami p. Renatą Adamską i Edytą Szewczyk, korzystając z zaproszenia zawsze gościnnych Pań bibliotekarek z Biblioteki Pedagogicznej w Sanoku,  dołączyli do akcji Narodowego Czytania.

Na początku spotkania zostały odczytane fragmenty noweli E. Orzeszkowej „Dobra pani” w interpretacji pani kierownik biblioteki Ireny Florczak i pań nauczycielek – bibliotekarek Agaty Wajdy – Paszkiewicz oraz Anny Sebastiańskiej. Następnie wybrani uczniowie klasy 6b i pani Renata Adamska odczytali nowelę M. Konopnickiej „Dym”, ostatnim prezentowanym utworem był tekst W. Reymonta „Orka”. Wyzwanie przeczytania tego tekstu przyjęli uczniowie klasy 8d i pani Edyta Szewczyk.

Podczas spotkania nie tylko prezentowano fragmenty wybranych nowel, ale też dyskutowano o ich wymowie oraz przesłaniu. Przybliżono również uczniom ideę Narodowego Czytania.  Uczestnicy spotkania mieli możliwość zapoznania się z ze wszystkimi wybranymi do akcji nowelami, udostępnionymi przez Panie bibliotekarki w różnych wydaniach książkowych.

Dziękujemy uczniom za czynny udział w tegorocznym „Narodowym Czytaniu”, a Paniom  z Biblioteki Pedagogicznej w Sanoku za zaproszenie i gościnne przyjęcie.

Edyta Szewczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *