Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza

Home / Aktualności / Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza
Treść wiadomości
----

Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza

 W tym roku już po raz kolejny odbyło się Narodowe Czytanie pod patronatem Pary Prezydenckiej. Tym razem lekturą do wspólnego czytania były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Cykl wierszy wybitnego polskiego poety, które ukazały się w Wilnie w 1822 roku wyznaczyły początek dziejów poezji   romantycznej w Polsce.  Ten zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka ukazuje szerokie możliwości pisarskie Mickiewicza. Poeta na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący świat pełen fantazji, uczuciowości i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji szybko stał się literackim wydarzeniem. Do dnia dzisiejszego wiersze tego cyklu są niezwykle popularne. Z okazji 200-lecia wydania zbioru rok 2022 został również ogłoszony Rokiem Polskiego Romantyzmu. Sanocka filia PBW w Krośnie wraz z uczniami klasy 6 c z SP nr 4 przyłączyła się do akcji wspólnego czytania. 06 września 2022 r. w czytelni biblioteki uczniowie wraz z nauczycielką języka polskiego, p. Renatą Adamską wspólnie czytali wybrane wiersze z tomu poezji naszego wieszcza. Uczniowie przeczytali balladę „Pani Twardowska”, „Romantyczność”, „Świteź” czy „Powrót taty”. Było przy tym i trochę zabawy i trochę śmiechu, bo wszyscy dobrze się bawili. Takie czytanie to także zaproszenie do czytania przez cały rok.

oprac. Renata Adamska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *