Narodowe Czytanie „Moralności pani Dulskiej”

Home / Aktualności / Narodowe Czytanie „Moralności pani Dulskiej”
Treść wiadomości
----

Narodowe Czytanie „Moralności pani Dulskiej”
Gabrieli Zapolskiej w Bibliotece Pedagogicznej w Sanoku.

 Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Akcja została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Głównym celem Narodowego Czytania jest promocja czytelnictwa jako podstawowej formy kontaktu z kulturą, propagowanie dzieł polskiej literatury oraz wzmacnianie kulturowej i narodowej wspólnoty Polaków poprzez dobór utworów, oraz ich prezentację w atrakcyjnej oprawie artystycznej. W tym roku Narodowe Czytanie odbyło się już po raz 10. W tegorocznej, jubileuszowej odsłonie akcji Pan Prezydent wraz z Małżonką zachęcali do czytania Moralności pani Dulskiej, dramatu autorstwa Gabrieli Zapolskiej.  Również sanocka filia PBW w Krośnie przyłączyła się do akcji wspólnego czytania. 10 września 2021 r. uczniowie  z klasy 8 b Szkoły Podstawowej nr 4 wraz z opiekunem p. Renatą Adamską i pracownikami filii wspólnie przeczytali fragmenty  I aktu dramatu. Jako, że pogoda dopisała, akcja wspólnego czytania odbyła się w plenerze. Spotkanie otworzyła kierownik sanockiej filii – p. Irena Florczak, odczytując list Prezydenta  Andrzeja Dudy zachęcający do udziału w akcji. W liście prezydenta czytamy, min. „To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji.” Sanocką prezentację tekstu dramatu poprzedziła krótka informacja o życiu i twórczości Gabrieli Zapolskiej, którą zaprezentowała p. Agata Wajda-Paszkiewicz. Takie czytanie to także zaproszenie do korzystania z różnych bibliotek i czytania przez cały rok. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywny udział i zapraszamy już dzisiaj na kolejną odsłonę Narodowego Czytania.

oprac. Renata Adamska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *