Narodowe Czytanie Nowel

Home / Aktualności / Narodowe Czytanie Nowel
Treść wiadomości
----

Uczniowie klas 5a i 5e ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Sanoku wraz z opiekunami p. Agnieszką Skarbek-Hłouszek, p. Kamilą Zajączkowską, p. Kingą Kołodziejczyk, 26.09.2019r. uczestniczyli w Narodowym Czytaniu Nowel Polskich połączonym z Dniem Głośnego Czytania zorganizowanym przez Zespół Szkół nr 1 w Sanoku.

Uroczystość odbyła się w Auli Centrum Sportowo-Dydaktycznego Państwowej Uczelni im. Jana Grodka w Sanoku i miała na celu promowanie czytelnictwa. Tegoroczny wybór tekstów literackich, zaproponowany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę wraz z małżonką, został ukierunkowany na nowele polskie, dlatego też wśród czytanych utworów pojawiły się takie tytuły jak: „Mój ojciec wstępuje do strażaków” B. Schulza, „Orka” W. S. Reymonta, „Dym” M. Konopnickiej, „Dobra pani” E. Orzeszkowej, „Sachem” H. Sienkiewicza, czy „Katarynka” B. Prusa. W role lektorów, wcielili się m. in. wicestarosta p. Janusz Cecuła, p. Magdalena Pieszczoch, p. Maria Pospolitak, p. Alina Lipka oraz p. Damian Biskup. Całość uroczystości dopełniły inscenizacje fragmentów z „Katarynki” B. Prusa oraz noweli „Rozdziobią nas kruki, wrony…” S. Żeromskiego w wykonaniu uczniów Szkolnego Kółka Teatralnego Gamo.

Czytane teksty nowel, mimo upływu czasu, nic nie straciły na swej aktualności. Wciąż przypominają, przytaczając słowa Prezydenta RP Andrzeja Dudy, „że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością
i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii”.

Udział w Narodowym Czytaniu Nowel Polskich, był dla uczniów naszej szkoły wyjątkowym przeżyciem, które na długo pozostanie w ich pamięci.

Agnieszka Skarbek-Hłouszek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *