NARODOWE ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA 2021

Home / Aktualności / NARODOWE ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA 2021
Treść wiadomości
----

NARODOWE ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA 2021

Uchwalona 3 maja 1791 roku Konstytucja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie. Pomysł zmian przyjętych w Konstytucji kształtowały się podczas dyskusji stronnictw na Sejmie Wielkim. Ostatecznie autorami byli: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj oraz Scipione Piattoli. Marszałek Koronny na Sejmie Wielkim Stanisław Małachowski był jedną z najważniejszych postaci w trakcie obrad sejmowych 3 maja 1791 roku. Głos marszałka był ważnym argumentem za przyjęciem Ustawy Rządowej. Małachowski poprał Konstytucję swoim autorytetem, wskazując, że jest ona lepsza od rozwiązań brytyjskich i amerykańskich, gdyż najlepiej odpowiada na potrzeby polskich realiów.

Uczniowie naszej szkoły w ramach konkursu historyczno-plastycznego wykonali piękne prace z okazji Narodowego Święta Konstytucji 3 maja.

Zapraszamy na prezentacje zdjęć wystawy, która znajduje się na holu szkoły oraz krótki film z recytacji wiersza „Majowa Konstytucja, którego autorem jest Kazimierz Surzyn”.

Zapraszamy również na poniższą stronę:

https://konstytucja3maja.gov.pl/pl/

Zdjęcia: zasoby własne

 

Iwona Barszczewska-Menio, Edyta Szewczyk, Paweł Olejarczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *