Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Home / Aktualności / Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Treść wiadomości
----

W tym roku po raz dziesiąty obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 1 marca w całym kraju tradycyjnie odbywają się liczne wydarzenia, które przypominają o bohaterach podziemia niepodległościowego.

„Dzień ten został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

Powojenna konspiracja niepodległościowa była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu polskiego społeczeństwa wobec reżimu komunistycznego. W zbrojnym podziemiu działało nawet 200 tys. osób w różnych oddziałach. Kolejnych 20 tys. walczyło w partyzantce. Kilkaset tysięcy osób zapewniało łączność, aprowizację, wywiad i schronienie.

Przeciwko władzy występowali także uczniowie zrzeszeni w podziemnych organizacjach młodzieżowych – łącznie ok. 20 tys. młodych ludzi.”

Chcąc zachęcić uczniów naszej szkoły do bliższego zapoznania się z sylwetkami poszczególnych bohaterów, prezentujemy materiały dostępne na stronie IPN-u.

Nauczyciele i wychowawcy rozmawiają podczas lekcji o trudnej historii naszego kraju, uwzględniając tę tematykę.

Dodatkowo wykonana została gazetka nawiązująca do tego święta.

Link –  Żołnierze Niezłomni – Żołnierze wyklęci

Monika Sądelska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *