Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

Home / Aktualności / Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych
Treść wiadomości
----

Dziś 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Uczniowie uczęszczający na kółko historyczne „Spotkania z historią” pogłębili wiedzę o bohaterach, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni.

„Żołnierze Niezłomni”, bo tak również o nich pisano walczyli z siłami nowego agresora. Zmierzyli się z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „bandami reakcyjnego podziemia”. Z kolei osoby działające w antykomunistycznych organizacjach i oddziałach zbrojnych, które znalazły się w kartotekach aparatu bezpieczeństwa, określono mianem „wrogów ludu”. Mobilizacja i walka „Żołnierzy Wyklętych” była pierwszym odruchem samoobrony społeczeństwa polskiego przeciwko sowieckiej agresji i narzuconym siłą władzom komunistycznym, ale też przykładem najliczniejszej antykomunistycznej konspiracji zbrojnej w skali europejskiej, obejmującej teren całej Polski.

„Wielkości, gdzie twoje imię?” – pytał sto lat temu Józef Piłsudski, zastanawiając się nad tym, co najcenniejsze w dziedzictwie powstania styczniowego. To, co trwałe, odnalazł wówczas w symbolu – pieczęci Rządu Narodowego, której autorytet wykraczał daleko ponad doraźne, wewnętrzne polskie podziały.

Takim symbolem dzisiaj, łączącym, a nie dzielącym, powinni być żołnierze powojennego podziemia. Nazywani byli wyklętymi, a tak naprawdę walczyli o wolność i demokrację dla wszystkich Polaków.

Uczniowie wraz z nauczycielem prowadzącym kółko historyczne p. Pawłem Olejarczykiem przygotowali wystawę szkolną nawiązującą do Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, którą można pooglądać na holu szkoły.

Paweł Olejarczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *