Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

Home / Aktualności / Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych
Treść wiadomości
----

Dziś 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Uczniowie uczęszczający na kółko historyczne „Spotkania z historią” pogłębili wiedzę o bohaterach, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni.

„Żołnierze Niezłomni”, bo tak również o nich pisano walczyli z siłami nowego agresora. Zmierzyli się z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „bandami reakcyjnego podziemia”. Z kolei osoby działające w antykomunistycznych organizacjach i oddziałach zbrojnych, które znalazły się w kartotekach aparatu bezpieczeństwa, określono mianem „wrogów ludu”. Mobilizacja i walka „Żołnierzy Wyklętych” była pierwszym odruchem samoobrony społeczeństwa polskiego przeciwko sowieckiej agresji i narzuconym siłą władzom komunistycznym, ale też przykładem najliczniejszej antykomunistycznej konspiracji zbrojnej w skali europejskiej, obejmującej teren całej Polski.

„Wielkości, gdzie twoje imię?” – pytał sto lat temu Józef Piłsudski, zastanawiając się nad tym, co najcenniejsze w dziedzictwie powstania styczniowego. To, co trwałe, odnalazł wówczas w symbolu – pieczęci Rządu Narodowego, której autorytet wykraczał daleko ponad doraźne, wewnętrzne polskie podziały.

Takim symbolem dzisiaj, łączącym, a nie dzielącym, powinni być żołnierze powojennego podziemia. Nazywani byli wyklętymi, a tak naprawdę walczyli o wolność i demokrację dla wszystkich Polaków.

Uczniowie wraz z nauczycielem prowadzącym kółko historyczne p. Pawłem Olejarczykiem przygotowali wystawę szkolną nawiązującą do Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, którą można pooglądać na holu szkoły.

Paweł Olejarczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *