„O wolność waszą i naszą”

Home / Aktualności / „O wolność waszą i naszą”
Treść wiadomości
----

„O wolność waszą i naszą”. Polacy w Bitwie o Anglię na podstawie lektury Arkadego Fiedlera „Dywizjon 303”.

W Bibliotece Pedagogicznej w Sanoku 10 czerwca odbyła się lekcja z języka polskiego o znaczeniu dzieł literackich i filmowych w kształtowaniu postaw uczniów jako odbiorców. Uczniowie kl. 7 b już wcześniej zapoznali się z lekturą oraz jej ekranizacją. „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” w reżyserii Denisa Delicia to inspirowany bestsellerową książką film o bohaterstwie Polaków w bitwie o Anglię.Pierwsze wydanie Dywizjonu 303 ukazało się w Anglii w 1942 roku w języku polskim i angielskim. Jego egzemplarze trafiały do okupowanej Polski wraz z żołnierzami, którzy włączali się w walkę prowadzoną przez Polskie Państwo Podziemne. W 1943 roku ukazało się w okupowanej Polsce pierwsze wydanie konspiracyjne.Za posiadanie tej książki groziły surowe represje – takie, jak za aktywny udział w ruchu oporu przeciwko władzy hitlerowskiej III Rzeszy. Książka Arkadego Fiedlera była inspiracją dla twórców filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”, niosąc ze sobą pewien przekaz na temat polskiej historii. Spotkanie w bibliotece rozpoczęło się od obejrzenia filmu dokumentalnego „Dywizjon 303”, który przedstawił kulisy powstania  elitarnej polskiej jednostki lotniczej w ramach Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii i historie polskich pilotów,  walczących pod angielskim niebem w 1940 r.Wokół dokonań pilotów Dywizjonu 303 zaczęła kształtować się legenda, będąca dla Polaków źródłem otuchy dawniej i powodem do dumy współcześnie. Podczas zajęć bibliotecznych uczniowie poznali również sylwetkę sanockiego gen. Ludwika Krempa, pilota walczącego w Dywizjonie 304, bohatera biorącego udział w bitwie o Anglię. Należał on do wyjątkowych osób, które pochodziły z Podkarpacia. Zajęcia zakończyła dyskusja o zestawieniu dwóch światów – rzeczywistego, z przeszłości oraz świata wykreowanego w filmie.

oprac. Renata Adamska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *