Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w sanockiej filii

Home / Aktualności / Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w sanockiej filii
Treść wiadomości
----

29 września każdego roku przypada Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to ma na celu promocję czytelnictwa. Dzień ten został ustanowiony w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Data ta jest nieprzypadkowa, odnosi się bowiem do rocznicy urodzin Janiny Porazińskiej, autorki popularnych książek dla dzieci i młodzieży.
Dzień Głośnego Czytania stał się znakomitą okazją do spotkania  w sanockiej filii PBW z uczniami klasy 8 b w dniu 01.10.2021. Inicjatorkami akcji były p. Agata Wajda-Paszkiewicz z biblioteki oraz p. Renata Adamska, nauczycielka języka polskiego tutejszej szkoły.  Tym razem do głośnego czytania wybrano książkę Renaty Piątkowskiej ” Która to Malala”.  Książka oparta jest na autentycznych faktach. Opowiada historię pakistańskiej dziewczynki, która otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla jako najmłodsza laureatka w dziejach tej nagrody. Malala, córka pakistańskiego poety i nauczyciela przeciwstawiła się zakazowi edukacji dziewcząt w swoim kraju. Spotkała ją za to kara – wydano na nią wyrok śmierci i gdy dziewczynka wracała ze szkoły została postrzelona przez zamachowca taliba. Przeżyła i jeszcze skuteczniej zaczęła walczyć o prawa kobiet i dziewcząt w swojej ojczyźnie. Bohaterska postawa dziewczynki zaowocowała dużym zainteresowaniem świata losem pakistańskich dziewcząt. Dzisiaj Malala mieszka w Wielkiej Brytanii i nadal walczy o prawo dziewcząt do nauki w krajach islamskich, gdzie tradycja i brak edukacji często pozbawiają kobiety możliwości decydowania o własnym losie. Odwaga, którą zaimponowała tak wielu ludziom, to dla młodego pokolenia świadectwo tego, że każdy może mieć wpływ na zmiany w świecie pełnym niesprawiedliwości.  Obchodzony od 2001 roku Dzień Głośnego Czytania to kolejna okazją do podkreślenia licznych zalet czytania, choćby takich jak rozwijanie wyobraźni, stymulowanie rozwoju czy wzbogacanie słownictwa dzieci. Jest to również kolejny pretekst do promowania bibliotek, książek i czytelnictwa.

oprac.  Renata Adamska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *