Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Home / Aktualności / Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Treść wiadomości
----

29 września każdego roku przypada Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to ma na celu promocję głośnego czytania książek. Dzień ten został ustanowiony w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Data ta jest nieprzypadkowa, odnosi się bowiem do rocznicy urodzin Janiny Porazińskiej, autorki popularnych książek dla dzieci i młodzieży.

Dzień Głośnego Czytania stał się znakomitą okazją do spotkania  w Szkole Podstawowej nr 4 w Sanoku z uczniami klasy 7 b. Inicjatorkami akcji były p. Agata Wajda-Paszkiewicz i p. Irena Florczak z sanockiej filii PBW  oraz  pani Renata Adamska, nauczycielka języka polskiego. Do głośnego czytania wybrano książkę Joanny Jagiełło” Zielone martensy”.  Powieść ta otrzymała wyróżnienie w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren i była nominowana do tytułu Książki Roku Polskiej Sekcji IBBY.  „Zielone martensy” to historia Feliksa i Otylii. Zdaniem Feliksa szkoła przypomina front, na którym toczy się walka nie na pięści, lecz na marki ciuchów i smartfonów. On jednak nie zamierza brać udziału w tych zawodach, zwłaszcza że ma znacznie poważniejsze problemy i cały dom na głowie. Otylia również odstaje od reszty uczniów: barwne ciuchy, aureola rudych włosów, lekka nadwaga, którą dziewczyna w ogóle się nie przejmuje i charakterystyczne zielone martensy… Cechuje ją optymizm, którym zaraża, choć i jej nie brakuje zmartwień. Nic dziwnego, że Feliks od razu zwraca na nią uwagę. Tę dwójkę outsiderów szybko połączy przyjaźń – a może coś więcej? Książka Joanny Jagiełło pokazuje, że czasem warto iść  pod prąd.  Obchodzony od 2001 roku Dzień Głośnego Czytania stał się kolejną okazją do podkreślenia licznych zalet czytania, choćby takich jak rozwijanie wyobraźni, budowanie więzi rodzic – dziecko, stymulowanie rozwoju czy wzbogacanie słownictwa dzieci. Jest to kolejny pretekst do promowania książki i czytelnictwa.

oprac. Renata Adamska

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *