Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w sanockiej filii PBW

Home / Aktualności / Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w sanockiej filii PBW
Treść wiadomości
----

29 września każdego roku przypada Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to ma na celu promocję czytelnictwa. Dzień ten został ustanowiony w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Data ta jest nieprzypadkowa, odnosi się bowiem do rocznicy urodzin Janiny Porazińskiej, autorki  popularnych książek dla dzieci i młodzieży. W 2022 r. obchodzimy już 20 rocznicę Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Dzień 27 września2022 r. stał się znakomitą okazją do spotkania  w czytelni sanockiej filii  biblioteki pedagogicznej z uczniami kl. 6 c Szkoły Podstawowej nr 4 w Sanoku. Inicjatorkami akcji były p. Agata Wajda-Paszkiewicz z sanockiej filii PBW oraz  p.  Renata Adamska, nauczycielka języka polskiego z tutejszej szkoły. Do głośnego czytania młodzież wybrała książkę J.K. Rowling „Harry Potter i komnata tajemnic”. Seria siedmiu powieści o Harrym Potterze autorstwa brytyjskiej pisarki przedstawia świat magii, czyli społeczność czarodziejów, istniejącą równolegle do świata niemagicznego, tak zwanego mugolskiego. Głównymi bohaterami są nastoletni Harry Potter oraz jego przyjaciele: Ron i Hermiona, uczniowie Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Książka ta, to powiązane ze sobą gatunki literackie, między innymi:fantasy, powieść przygodowa, powieść młodzieżowa i dreszczowiec. Obchodzony od 2001 roku Dzień Głośnego Czytania to kolejna okazją do podkreślenia licznych zalet czytania, choćby takich jak rozwijanie wyobraźni, budowanie więzi rodzic – dziecko, stymulowanie rozwoju czy wzbogacanie słownictwa dzieci. Jest to również kolejny pretekst do promowania bibliotek, książek i czytelnictwa.

Renata Adamska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *