Początek maja to trzy ważne święta. Co o nich wiemy?

Home / Aktualności / Początek maja to trzy ważne święta. Co o nich wiemy?
Treść wiadomości
----

1 maja – Międzynarodowe Święto Pracy lub inaczej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Święto to upamiętnia strajk robotników w Chicago 1 maja 1886 roku. W Polsce zostało ogłoszone w 1899 roku.

2 maja –   Dzień Flagi Państwowej Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest w Polsce 2 maja, a jego główną rolą jest popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Barwy widniejące na fladze państwowej są jednym z ważniejszych elementów tożsamości narodowej.

Kolory flagi Polskiej towarzyszą nierozerwalnie dziejom historycznym naszego narodu, a są nimi czerwień –symbolizująca przelaną krew w walce w obronie kraju oraz biel – symbolizująca wartości duchowe, czystość i niepokalanie.

3 maja –  Uchwalenia Konstytucji Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była  to pierwsza spisana konstytucja w nowożytnej Europie, druga na świecie po amerykańskiej. Już w dwa dni po uchwaleniu Konstytucji przez Sejm Wielki (1788-1792) dzień 3 maja uznano za  święto narodowe, które później z powodu niewoli kraju zostało na długi czas  zawieszone. Przywrócono je po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku.

 

Zachęcamy do zapoznania się z wierszami Czesława Janczarskiego oraz Krystyny Parnowskiej. Są to wiersze dla dzieci o Polsce i miłości do ojczyzny.

„Barwy ojczyste” Czesława Janczarskiego

Powiewa flaga,
gdy wiatr się zerwie.
A na tej fladze
biel jest i czerwień.
Czerwień to miłość,
biel – serce czyste.
Piękne są nasze
barwy ojczyste.

„W domu ojczystym” Krystyny Parnowskiej

Wszędzie, gdzie słychać naszą piosenkę
W mieście ogromnym, we wsi maleńkiej
To wszystko Polska, mieszkamy wszyscy
W domu ojczystym

Płyną piosenki swojskie i znane
Wisłą i Odrą, Bugiem i Sanem
To wszystko Polska, mieszkamy wszyscy
W domu ojczystym

Czy wam śpiewają górskie potoki
Czy wiatr znad morza pędzi obłoki
To wszystko Polska, mieszkamy wszyscy
W domu ojczystym

Drugi i trzeci maja, to szczególne święta w polskim kalendarzu, które każdego Polaka napawają dumą i radością, skłaniając do refleksji nad wartością narodowej tożsamości i wolności. Przypominają nam o wydarzeniach, w których od stuleci rozsławiano z dumą biało-czerwoną flagę na terenach Polski i w najdalszych zakątkach świata.

My również możemy w tych dniach okazać swój patriotyzm. Wystarczy, że wywiesimy na balkonie, czy przed swoimi domami flagi narodowe. Można je kupić lub wykonać samodzielnie.

Oto krótka instrukcja jak samodzielnie wykonać flagę Polski:

Do wykonania flagi Polski potrzebne nam są:
– biała kartka
– czerwona kartka
– nożyczki
– klej
– patyczek

1. Z białego papieru wycinamy prostokąt 2cm na 6cm. Zaznaczamy na nim podział w połowie czyli na wysokości 1cm. Z czerwonego wycinamy prostokąt tak na oko 1,5cm na 6,5cm; chodzi o to, by czerwony wystawał poza prostokąt biały, tak będzie łatwiej kleić.
2. Przyklejamy czerwony prostokąt do białego. Górna krawędź czerwonego ma się oczywiście znaleźć na połowie białego, tam gdzie zaznaczyliśmy wysokość 1cm.
3. Odwracamy pracę i przycinamy tę część czerwonego prostokątu, który wystaje poza biały.
4. Składamy flagę wzdłuż krótszego boku. W samym zgięciu umieszczamy patyczek, smarujemy klejem i sklejamy.
5. Flaga gotowa  🙂

Zespół Wychowawców Świetlicy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *