Podsumowanie BohaterOn 2020

Home / Aktualności / Podsumowanie BohaterOn 2020
Treść wiadomości
----

DO POWSTAŃCA
Stanisław Marczak “Dziennikarz”, “Juliusz Oborski”

Pamiętaj: nie wolno ci zwątpić
w wolność, co przyjdzie, choćbyś padł.
Pamiętaj, że na ciebie patrzy
ogromny i zdumiony świat.

I wiedz, że krokiem w nędznym bucie
jak pomnik dziś w historię wrastasz.
I wiedz, że w sercu twoim bije
uparte serce tego miasta.

Choćby zawiodła wszelka pomoc,
choć przyjdą dni głodu i moru;
ostatniej stawki nie przegramy
– stawki naszego honoru.

Krzysztof Kamil Baczyński, Tadeusz Gajcy, Zdzisław Stroiński oraz Krystyna Krahelska są jednymi z wielu polskich bohaterów, którzy zginęli podczas Powstania Warszawskiego w 1944r.
Stanisław Pigoń – historyk literatury polskiej, profesor historii literatury polskiej na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie, a następnie na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, gdy dowiedział się, że Krzysztof Kamil Baczyński wstąpił do oddziału dywersyjnego powiedział:

Należymy do narodu, którego losem jest strzelać do wroga z brylantów”.

Nasza szkoła dzięki Wam wszystkim po raz kolejny w piękny sposób uhonorowała uczestników Powstania Warszawskiego. Uczniowie, nauczyciele oraz wszyscy pracownicy wspólnie wykonali księgę pamiątkową. W księdze znalazły się różnego rodzaju prace plastyczne i techniczne, wydruki fragmentów z gazet, zdjęć oraz podpisy.

Składam podziękowania Pani Ewie Magdzie oraz Pani Agnieszce Szczepek, że miałem możliwość zaprezentowania w skrócie historii Powstania Warszawskiego podczas zajęć w świetlicy szkolnej. Dziękuję również Pani Kamili Zajączkowskiej za okazaną pomoc.
Początkiem listopada otrzymałem informacje, że księga sprawiła wiele radości i wzruszeń.

Paweł Olejarczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *