Polska Rzeczpospolita Ludowa

Home / Aktualności / Polska Rzeczpospolita Ludowa
Treść wiadomości
----

Zachęcam starszych, aby z uśmiechem przypomnieli sobie czar życia w rzeczywistości PRL-u oraz młodszych do zapoznania się ciekawymi zdjęciami i informacjami czasach dla nich nieznanych.Czasy Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej (PRL) to okres wielu przeciwieństw. Z jednej strony odbudowie kraju ze zniszczeń wojennych towarzyszył ogromny społeczny entuzjazm, z drugiej – nie sposób było uciec od wzmożonej, partyjnej propagandy sukcesu, zaś skala prześladowań ze strony Służb Bezpieczeństwa nie miała precedensu w historii. Przeciętny mieszkaniec ówczesnej Polski codziennie ponosił skutki nakazów i ograniczeń wynikających z niewydolności upaństwowionego przemysłu, jednak były to również czasy wzmożonej kreatywności i zaradności. Choć jakość oferty gastronomicznej, w tym dotowanych przez Państwo barów mlecznych, pozostawiała wiele do życzenia, w kawiarniach kwitło życie nie tylko towarzyskie, ale i artystyczno-literackie. W ówczesnych sklepach brakowało dosłownie wszystkiego, jednak i tak ustawiały się do nich długie kolejki. To co dziś jest na wyciągnięcie ręki, było często dobrem niedostępnym dla zwykłego obywatela.

Wszystkie zdjęcia pochodzą ze stron internetowych muzeów PRL online, na obecny moment z wiadomych względów muzea są zamknięte dla zwiedzających: https://mzprl.pl/ http://zbiory.mprl.pl/

Paweł Olejarczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *