SANOK – ATRAKCJE, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ

Home / Aktualności / SANOK – ATRAKCJE, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ
Treść wiadomości
----

Królewskie Wolne Miasto Sanok skrywa szereg wyjątkowych atrakcji, które warto zobaczyć. Kilka z nich zasługuje na szczególną uwagę. Pozwalają one poznać historię miasta oraz regionu, a także znane osoby z nimi związane.

1. Muzeum Historyczne w Sanoku – Zamek Królewski

Za panowania króla Kazimierza Wielkiego w miejscu dawnego ruskiego grodu powstaje gotycki zamek, który w latach 1523-48 na polecenie Bony Sforzy zostaje przebudowany w stylu renesansowym. Na zamku królewskim przebywał Kazimierz Wielki oraz król Władysław Jagiełło i jego trzecia, a także czwarta żona.

2. Kolekcja ikon – Sztuka cerkiewna XV-XIX wiek

Sztuka cerkiewna XV-XIX wiek to jedna z wystaw stałych Muzeum Historycznego w Sanoku. Na kolekcję składa się ponad 700 wyjątkowych ikon w większości namalowanych na drewnie, a także krzyży cerkiewnych, chorągwi oraz ksiąg. Stanowią one pozostałości po zniszczonych cerkwiach i są niemymi świadkami minionych czasów.

3. Galeria Zdzisława Beksińskiego w Sanoku
Zdzisław Beksiński to jeden z najwybitniejszych współczesnych artystów. Mieszkał w Sanoku do 1977 roku. W ostatniej woli Zdzisław Beksiński przekazał Muzeum Historycznemu w Sanoku kilka tysięcy prac, w tym fotografie, rysunki, grafiki i obrazy.

4. Starówka i rynek w Sanoku
Rynek w Sanoku jest wizytówką miasta i według niektórych osób jednym z najładniejszych w Polsce. Najpiękniejszą budowlą na rynku jest Stary Ratusz, równie pięknie odnowiony, jak okalające sanocki rynek XVIII i XIX-wieczne kamienice. Warto przysiąść tu na chwilę, aby poczuć atmosferę i skosztować wyjątkowych dań regionalnej kuchni.

5. Ławeczka dobrego wojaka Szwejka
Dobry wojak Szwejk to chyba jedna z najbardziej sympatycznych postaci, która kiedykolwiek odwiedziła Sanok. Bohater książki Jaroslava Haška – „Przygody dobrego wojaka Szwejka”, przebywał w mieście w 1915 roku.

6. Skansen – Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku
Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku to pierwszy i największy skansen w Polsce oraz jedno z najpiękniejszych muzeów na wolnym powietrzu w Europie. Malowniczo położony u podnóża Białej Góry pozwala cofnąć się w czasie i poznać bogactwo kulturalne regionu oraz jego burzliwą historię.

Konkurs

Świetlica szkolna organizuje konkurs przeznaczony dla uczniów klas 1-3.

Zasady konkursu:

1. Wykonanie pocztówki przedstawiającej znane miejsce w Sanoku.

2. Należy zrobić zdjęcie, a następnie przesłać prace na adres ewa.magda@sp4.sanok.pl do dnia  7.05.2020 roku.

Zapraszamy dzieci do udziału.

Zespół Wychowawców Świetlicy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *