Sesja historyczna upamietniająca70 rocznicę rozstrzelania H. Żurowskiej

Home / Aktualności / Sesja historyczna upamietniająca70 rocznicę rozstrzelania H. Żurowskiej
Treść wiadomości
----

W dniu 20.09.2019 r. w PWSZ odbyła się sesja połączona z projekcją filmu pt.”Czas leśnych kurierów” upamiętniająca 70 rocznicę rozstrzelania po II wojnie światowej łączniczki ZWZ-AK i działaczki niepodległościowej Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość  Heleny Żurowskiej pochodzącej z Olszanicy. Była to kurierka do zadań specjalnych, przewoziła tajne materiały z  Polski na Zachód. Sesja oraz film upamiętniały działalność i innych kurierów z naszych terenów, którzy przewozili dokumenty, ludzi , broń, pieniądze na trasie Polska – Budapeszt jak: Aleksander Rybicki – kurier między ZWZ AK  a Rządem Emigracyjnym, skazanym na 25 lat zesłania na Syberię, zwolniony z sowieckiej niewoli w 1956. Powrócił do Sanoka –był założycielem i pierwszym dyrektorem sanockiego Skansenu oraz Jan Łożański kurier Komendy Głównej ZWZ AK – uwięziony przez UB skazany na 15 lat więzienia, który po 9 latach niewoli wrócił do Sanoka.  Szkołę reprezentowała p. dyr. Beata Wójtowicz oraz uczniowie wraz z nauczycielką historii.

Iwona Barszczewska – Menio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *