Skrzydła Rzeczypospolitej

Home / Aktualności / Skrzydła Rzeczypospolitej

Uczniowie uczęszczający na kółko historyczne poznali dzieje pierwszych lotów samolotem na ziemiach polskich oraz mieli możliwość sklejania modeli lotniczych.
Techniczne aspekty pierwszych aeroplanów, gdzie silnik stanowił czasem 50% masy samolotu, a rozpiętość dwóch płatów skrzydeł były razem prawie 3-krotnie dłuższe niż sam statek powietrzny uzmysławia elementy ich konstrukcji. Obecnie samoloty odrzutowe osiągają prędkość ok. 2 Ma(machów) czyli prawie 2300km/h przy pułapie prawie 15 000 metrów, co jest szczytem obecnej myśli technologicznej. Historia splata się z techniką, gdyż dodatkowe wiadomości o siłach lotniczych Rzeczypospolitej, która powstała w 1918r. na zgliszczach zaborców po I wojnie światowej rozbudzają myślenie patriotyczne.
Modelarstwo na którym skupiły się zajęcia odgrywa ważną rolę edukacyjną. Wartość kształcenia w pracach ręcznych i zdolnościach artystyczno-manualnych ma ogromną rolę wychowawczą w kształceniu przyszłych pokoleń.
Cele, które uczniowie osiągają przy nauce przez zabawę mogą stać się ich pasją, lub nawet marzeniem o lataniu.
Marzenia natomiast należy posiadać aby móc je spełniać.

Paweł Olejarczyk