„Śladami ks. hm. Zdzisława J. Peszkowskiego po Sanoku”

Home / Aktualności / „Śladami ks. hm. Zdzisława J. Peszkowskiego po Sanoku”
Treść wiadomości
----

Uczniowie z klasy 8d wraz z wychowawcą p. Pawłem Olejarczykiem oraz p. Kamilą Zajączkowską uczestniczyli w wycieczce patriotycznej pt. „Śladami ks. hm. Zdzisława J. Peszkowskiego po Sanoku” .
Doskonałym przewodnikiem była p. hm. Krystyna Chowaniec honorowa obywatelka miasta Sanoka. Ścieżka dydaktyczno-patriotyczna rozpoczęła się od przybliżenia postaci patrona naszej szkoły jako małego chłopca, który uwielbiał harce i zabawy. Punktami wycieczki był nieistniejący już dom rodziny Peszkowskich, który znajdował się blisko galerii. Następnie udaliśmy się do kościoła Przemienienia Pańskiego, gdzie Zdzisław miał chrzest, a następnie komunie.
Zatrzymaliśmy się przy szkole do której uczęszczał. Kolejnymi punktami było popiersie patrona naszej szkoły na placu harcerskim oraz cmentarz z miejscem pochówku rodziny Peszkowskich. Dłużej zatrzymaliśmy się przy miejscu szczególnym dla Zdzisława Peszkowskiego – przy krzyżu poświęconym Bohaterom Powstań Polskich. To przy nim 1 listopada 1928r. 10-letni Zdzisław złożył ślubowanie harcerskie. Po latach napisał:

harcerstwo odegrało zasadniczą rolę w ukształtowaniu mej osobowości i charakteru. Było ważnym etapem w mojej drodze do stanu duchownego”.

Pamięć, Prawda, Prawo, Przebaczenie, Pojednanie – to drogowskazy, które po sobie nam zostawił.

Paweł Olejarczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *