Sprawozdanie z wycieczki do Żarnowca i Pijalni Czekolady

Home / Aktualności / Sprawozdanie z wycieczki do Żarnowca i Pijalni Czekolady
Treść wiadomości
----

Dnia 24.05.2019 r. dzieci z klasy 2a wraz z opiekunami Mariolą Kuczer-Burnatowską i Katarzyną Fil, udały się na wycieczkę szkolną do Żarnowca.

Głównym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Marii Konopnickiej w skład, którego wchodzi dworek z XVIII wieku i zabytkowy park, które przekazano w 1903r. Marii Konopnickiej w darze narodowym z okazji 25 -lecia pracy pisarskiej. Pani przewodnik przybliżyła dzieciom postać poetki, jej twórczość oraz historię powstania „Roty”, która przez lata traktowana była jako drugi hymn narodowy.Dzieci z uwagą oglądały rękopisy, fragmenty z prasy tego okresu, przekłady utworów prezentowane w różnych językach. Następnie Pani przewodnik zaprosiła zwiedzających do dworku, gdzie podziwialiśmy kolekcję darów jubileuszowych ofiarowanych Konopnickiej, pomieszczenia mieszkalne z czasów pobytu w nich poetki, a także pokój, pracownię i kuchnię. Ze względu na pogodę nie udało się nam zwiedzić zabytkowego parku z różnorodnymi gatunkami drzew i krzewów. Zwiedzanie zostało uwieńczone zakupami pamiątek w sklepiku muzealnym. Mamy nadzieję, że spotkanie z poezją M. Konopnickiej zachęci uczniów do czytania jej wierszy.

Kolejnym punktem na mapie naszej szkolnej wycieczki była Pijalnia Czekolady w Korczynie gdzie dzieci uczestniczyły w warsztatach i degustacji  produktów wytworzonych w Pijalni Czekolady. Każdy mógł pokosztować wspaniałych czekolad, pralin i trufli. Prowadząca warsztaty interesująco przedstawiła historię czekolady, opowiadała o miejscach upraw kakaowca i procesie produkcji czekolady od ziarna do tabliczki. Zaprezentowała również maszyny i urządzenia stosowane przy jej produkcji. Następnie dzieci ozdabiały czekoladowe tabliczki i lizaki, które będą wspaniałym prezentem z okazji zbliżającego się Dnia Matki. Ogrzani gorącą czekoladą i nasyceni słodkościami, pełni wrażeń ruszyliśmy w drogę powrotną. Ta wycieczka na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci!

Mariola Kuczer-Burnatowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *