Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Home / Aktualności / Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Treść wiadomości
----

W poniedziałek uczniowie klasy 6e mieli możliwość porozmawiać nt. ulubionych, wyjątkowych, szczególnych dla nich książek, ponieważ 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.  W 1995 roku podczas 28. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO poinformowano o wprowadzeniu tego święta. Data obchodów jest wyjątkowym dniem, bo wiąże się m.in. z rocznicą śmierci Szekspira i Cervantesa, a także przypomina o urodzinach Nabokova.

Obchody tego święta przypominają nam o roli czytelnictwa, promują literaturę, a także podkreślają istotę ochrony praw autorskich.  UNESCO w związku z tym co roku zachęca uczniów, nauczycieli, bibliotekarzy i wydawców, aby podjęli różnorodne działania zachęcające do czytania również za pośrednictwem stron w mediach społecznościowych, takich jak, np. WorldBookDay.

UNESCO co roku wskazuje również miasta, które odgrywają szczególną rolę w promocji czytelnictwa. W sieci miast kreatywnych UNESCO w dziedzinie literatury znalazły się do tej pory dwa polskie miasta: Kraków i Wrocław.

Ponadto zainicjowano działalność Światowej Biblioteki Cyfrowej, która udostępnia bezpłatnie ponad 19 tysięcy materiałów, co ma szczególne znaczenie z tego powodu, że bez wychodzenia z domu (zwłaszcza w okresie pandemii) można sięgać do  książek, „dzięki którym nigdy nie jesteśmy sami”.

Uczniowie klasy 6e polecają poniższe tytuły.

A Wy co czytacie?

 

Monika Sądelska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *