Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Home / Aktualności / Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Treść wiadomości
----

W czwartek 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Wyjątkowe święto dla wszystkich miłośników książek i bibliofilów obchodzone jest już od 1995 roku.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, nazywany też Międzynarodowym Dniem Książki lub Światowym Dniem Książki, jest organizowany przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Pomysłodawcą organizowania Światowego Dnia Książki był wydawca z Walencji – Vicente Clavel Andrés.

Dlaczego akurat 23 kwietnia? Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes i William Szekspir. Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

W związku z sukcesem tego święta, UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który przyznaje co roku. Tytuł ten przyznawany jest jako wyróżnienie dla najlepszego, przygotowanego przez dane miasto, programu promującego książki i czytelnictwo. Pierwszym miastem, które go otrzymało, był Madryt. W 2014 roku tytuł ten otrzymał Wrocław, a w tym roku Światową Stolicą Książki jest Kuala Lumpur (stolica Malezji).

Doceniajmy wartość książki, szczególnie teraz, gdy jest to jedno z niewielu naszych „okien na świat”, odskocznia od codzienności i „przepustka” do innej rzeczywistości. Szanujmy też prawa autorskie, pamiętając, że dzięki pracy twórców mamy możliwość wyboru literatury, która nas interesuje. Oferta jest bardzo bogata i jest w czym wybierać. Niech 23 kwietna na stałe zagości w kalendarzu miłośników książek, którymi mamy nadzieję – jako pracownicy biblioteki szkolnej, bez wątpienia jesteście!

Nauczyciele bibliotekarze:

Katarzyna Fil

Katarzyna Gąska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *