Święto Niepodległości 2020 11 listopada.

Home / Aktualności / Święto Niepodległości 2020 11 listopada.
Treść wiadomości
----
Ach, jakże mi nie mówić o tych dniach radości
O tej chmurnej jesieni, gdy w szumiącym wietrze
Szedł nad miastem rodzinnym pierwszy powiew wolnościKiedyśmy pełną piersią pili to powietrze
Nocą w ciemnych alejach stłoczeni szpalerem
Czekając, aż zapłonie świt nad BelwederemJakże Ciebie przywitać radosna swobodo?
I czym uczcić najpiękniej? Chyba tym uśmiechem
I młodzieńczej poezji burzliwa urodą
Co szła śpiewem przez miasto i wracała echem.

Antoni Słonimski „Niepodległość”

 

11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała uwolnionemu z twierdzy magdeburskiej Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące działania bojowe Wielkiej Wojny. Jednym z pierwszym dokumentów niepodległego państwa polskiego była depesza notyfikująca rządom wszystkich państw wojujących i neutralnych odrodzenie Rzeczypospolitej. Podpisana została 16 listopada 1918 r. przez Józefa Piłsudskiego

wznowieniu niepodległości i suwerenności Polski staje się odtąd faktem dokonanym; o odrodzeniu państwa … z woli całego narodu, o … zastąpieniu panowania przemocy, która przez sto czterdzieści lat ciążyła nad losami Polski.

Potwierdzała:
[…] istnienie Państwa Polskiego Niepodległego, obejmującego wszystkie ziemie zjednoczonej Polski. Państwo polskie powstaje z woli całego narodu i opiera się na podstawach demokratycznych. Rząd Polski zastąpi panowanie przemocy, która przez sto czterdzieści lat ciążyła nad losami Polski – przez ustrój zbudowany na porządku i sprawiedliwości.

Ignacy Jan Paderewski, wielki pianista, kompozytor, a przede wszystkim wielki patriota w dniu 22 maja 1915 r. napisał w liście do rodaków w USA: „Myśl o Polsce wielkiej i niepodległej była i jest treścią mojego istnienia. Urzeczywistnienie jej było i jest jedynym celem mego życia”.

Uczniowie naszej szkoły w tym tak trudnym czasie, gdy nie mogą świętować jak każdego roku – wspólnie, uczestnicząc w akademiach, prezentacjach i wieczornicach, wzięli udział w projektach edukacyjnych, których celem było zamanifestowanie i podkreślenie patriotyzmu oraz uczczenie naszej Ojczyzny. Efektem projektów : „Moja Ojczyzna”, „Niepodległość” oraz „Ojcowie Niepodległości” są prace zaprezentowane na wystawie o charakterze patriotycznym i niepodległościowym. Wkład pracy i zaangażowanie w projekty, sama wystawa oraz próby recytacji i śpiewów do akademii, która z racji epidemii nie może się odbyć, niech będą hołdem złożonym naszej ojczyźnie z okazji JEJ święta.

Osoby odpowiedzialne:
Iwona Barszczewska-Menio
Edyta Szewczyk
Magdalena Piecuch
Ewelina Hryszko
Paweł Olejarczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *