„Sylwetki wspaniałych sanoczan”

Home / Aktualności / „Sylwetki wspaniałych sanoczan”
Treść wiadomości
----

28 października podczas kolejnych zajęć innowacyjnych „Historia, kultura i sztuka miasta Sanoka” rozpoczęliśmy cykl niezwykłych opowieści o wielkich, wybitnych i wspaniałych mieszkańcach naszego miasta. Z racji, że szkoła nosi imię ks. Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego, nasze rozważania zainicjowała biografia niezłomnego orędownika pamięci o ofiarach Katynia. W budynku szkoły znajduje się piękny portret patrona namalowany przez artystę zafascynowanego street artem- pana Arkadiusza Andrejkowa, toteż zajęliśmy się opisem tego dzieła. Przeanalizowaliśmy również znaczenie tablicy pamiątkowej zamieszczonej na jednej ze ścian w głównym holu. Później przyszedł czas na opowieści o ks. Peszkowskim. Otrzymaliśmy też zadanie do wykonania- w krótkim wywiadzie dotyczącym patrona odnaleźć 3 ważne dla nas zdania. Poradziliśmy sobie znakomicie.
Następnie udaliśmy na krótki spacer, by dotrzeć do pomnika kolejnego, jakże ważnego sanoczanina- tym razem świetego urodzonego w Sanoku- ks. Zygmunta Gorazdowskiego. Usiedliśmy sobie przy rzeźbie i najpierw próbowaliśmy odczytać szereg ważnych informacji zamieszczonych na pomniku. Potem dowiedzieliśmy się, w jakich okolicznościach Zygmunt Gorazdowski dotarł do Lwowa i rozpoczął swoją działalność na rzecz chorych, głodnych, samotnych, opuszczonych, odrzuconych i niechcianych. Ksiądz dziadów i ojciec ubogich- bo tak nazywany jest nasz święty- swoją postawą pełną miłości, poświęcenia, miłosierdzia i oddania drugiemu człowiekowi fascynuje po dziś dzień, a może nawet wprawia w  zdumienie. Trudno sobie wyobrazić bowiem, żeby jeden człowiek podjął się tak wielu różnych form wspomagania biednych. Tym razem również otrzymaliśmy materiały do pracy. W biografii musieliśmy wskazać również 3 istotne dla nas zdania. Na koniec odbył się krótki quiz sprawdzający naszą czujność i uwagę. Potwierdziło się, że pamięć mamy doskonałą, bo potrafimy wręcz wyrecytować  wybrane zdania na temat ks. Peszkowskiego i ks. Gorazdowskiego.
To nie koniec przybliżania sylwetek znanych sanoczan. Czekamy na następne spotkania wzbogacające naszą wiedzę o historii naszego pięknego miasta.

Monika Sądelska, Edyta Szewczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *