Szkolenia uczniów klas 5 w zakresie PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ

Home / Aktualności / Szkolenia uczniów klas 5 w zakresie PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ
Treść wiadomości
----

W ramach współpracy z Medyczną Szkołą Policealną w Sanoku, Szkolny Koordynator Promocji Zdrowia – Aleksandra Czech zorganizowała w dniu 21 października 2019r. 4 – godzinne szkolenia dla uczniów klas 5 w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej.

Celem szkoleń, prowadzonych przez nauczycieli Medycznej Szkoły Policealnej, było przekazanie uczniom podstawowych wiadomości , dotyczących udzielania pierwszej pomocy i zachowań w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia. Wszyscy powinniśmy bowiem wiedzieć, jakie należy podjąć działania w sytuacji konkretnego zdarzenia, czy wypadku oraz czego nie wolno nam robić, aby nie pogorszyć stanu poszkodowanego i nie utrudnić akcji ratowniczej.

Oczywiste jest, że aby szybko i skutecznie udzielić pierwszej przedlekarskiej pomocy medycznej, nie wystarczą tylko wiadomości zdobyte w tej dziedzinie.

O powodzeniu akcji ratowniczej decydują bowiem, opanowane nawet w minimalnym stopniu, umiejętności praktyczne, które uzyskuje się poprzez odpowiednie ćwiczenia .

Podczas zorganizowanych szkoleń uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi zagadnieniami w następujących obszarach:

  • reanimacja człowieka dorosłego, dziecka, noworodka.
  • pozycja boczna ustalona (bezpieczna)
  • omdlenia
  • zakrztuszenia
  • skaleczenia , krwawienia (krwotok z nosa ).

Prowadzące szkolenia przedstawiły uczniom sposoby postępowania w różnych sytuacjach zagrożenia. Czynności te, uczniowie mogli potem przećwiczyć na przygotowanych stanowiskach.

Efektem przeprowadzonych szkoleń było nie tylko wzbogacanie wiedzy uczniów na temat udzielania pierwszej pomocy, ale przede wszystkim wyposażenie ich w praktyczne umiejętności i konkretne działania w tym zakresie.

Na zakończenie spotkania p. Aleksandra Czech podziękowała gościom: Pani Ewelinie Dyrkacz-Kulikowskiej oraz Pani Katarzynie Lipce za przeprowadzone szkolenia.

Szkolny Koordynator Promocji Zdrowia Aleksandra Czech

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *