Szkolna Izba Regionalna znów zaprasza w swoje progi

Home / Aktualności / Szkolna Izba Regionalna znów zaprasza w swoje progi
Treść wiadomości
----

TRADYCJA  JEST  TWOJĄ  GODNOŚCIĄ, TWOJĄ  DUMĄ,                                

TWOIM  SZLACHECTWEM. 

DBAJ  WIĘC  O  ZACHOWANIE  SPUŚCIZNY  TWOICH OJCÓW”.

W.Orkan

Szkolna Izba Regionalna została otwarta w 2012r. dzięki inicjatywie, pracy i zaangażowaniu nauczycieli pracujących w  naszej placówce oraz przy wsparciu lokalnego środowiska. Szczególne słowa uznania należą się Paniom: Kazimierze Tarnawskiej – Rogoz, Małgorzacie Mindur i Bożenie Skrzypskiej – Obławskiej,  które gromadziły eksponaty, przygotowały pomieszczenie, opiekowały się Izbą i organizowały w niej interesujące zajęcia. To dzięki nim przez szereg lat była ona miejscem,  w którym uczniowie mogli zaznajomić się         z tradycją, historią  i kulturą naszego regionu. Jednak przez ostatnie dwa lata z powodów technicznych  oraz zniszczeń  Izba nie działała.

Podczas tegorocznych wakacji z inicjatywy Dyrektora szkoły p. Marka Wojtowicza została ona wyremontowana, wzbogacona o nowe eksponaty, jak również zagrodę gospodarczą  przed wejściem do Izby oraz zupełnie nowe pomieszczenie – „ Izbę Szkolną”.

Przy okazji obchodów Dnia Patrona – ks. Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego, miało miejsce uroczyste wznowienie jej działalności.

Przybyłych w tym dniu w progi naszej Izby gości, przywitano zgodnie z polskim zwyczajem chlebem i solą, a Wiceburmistrz p. Grzegorz Kornecki oraz Wicestarosta p. Janusz Cecuła dokonali uroczystego „zawieszenia wiechy”, co według staropolskiej tradycji oznacza zakończenie ważnych prac. W ten sposób działalność Izby Regionalnej została oficjalnie  i uroczyście wznowiona.

Kolejne klasy miały już okazję obejrzeć otwartą Izbę i uczestniczyć w pierwszych zajęciach, szczególnym zainteresowaniem uczniów cieszą się żarna, piec, wóz, fragment wraku samolotu oraz ćwiczenia z kaligrafii.

Słowa podziękowania za pomoc i wsparcie przy trudnych pracach mających na celu przywrócenie działalności Izby kierujemy do Panów konserwatorów oraz pani Eweliny Hryszko.

Wszystkich uczniów, rodziców  i nauczycieli zapraszamy w nasze gościnne progi.

 

Szewczyk i M. Piecuch

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *