Upamiętnienia 80. lat od wybuchu II wojny światowej

Home / Aktualności / Upamiętnienia 80. lat od wybuchu II wojny światowej
Treść wiadomości
----

80 lat minęło, gdy 1 września 1939 roku o godzinie 4.45, bez wypowiedzenia wcześniej wojny i ogłoszenia mobilizacji, wojska niemieckie zgodnie z planem Fall Weiss zdradziecko uderzyły na Polskę. Niemcy uderzyli na Polskę wspólnie ze Słowakami na całej długości polsko-niemieckiej granicy oraz z terytorium Moraw i Słowacji, co spowodowało, iż łączna długość frontu wyniosła ok. 1600 km, stawiając Polskę w niekorzystnym położeniu strategicznym. 17 września 1939 wojska sowieckie realizując tajny protokół układu Ribbentrop-Mołotow uderzyły ze wschodu na nasz kraj, który i tak już był wycieńczony walką. Rozkaz Naczelnego Wodza brzmiał: Jeśli możliwe, unikać walki z Sowietami. Ogrom start, cierpień i łez dotknął każdego obywatela naszego kraju. Problematyka II wojny światowej budzi skojarzenia patriotyczne oraz obywatelskie. Nikt nie mógł przejść obojętnie do przedstawionych wydarzeń. Stąd należy podkreślić bezcenną wartość podtrzymywania pamięci i dbania o nią z myślą o przyszłych pokoleniach.

Paweł Olejarczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *