Uroczystości rocznicowe w Bykowcach

Home / Aktualności / Uroczystości rocznicowe w Bykowcach
Treść wiadomości
----

W dniu 10.09.2019 delegacja naszej szkoły miała zaszczyt uczestniczyć w 80-tej rocznicy gminnych obchodów upamiętniających potyczkę żołnierzy plutonu ppor. Zaremby z jednostkami rozpoznawczymi niemieckiej 1 Dywizji Piechoty Górskiej.

10 września 1939 r. oddziały niemieckie przekroczyły rzekę San na wybudowanym moście. Polacy prowadzili ogień z prawej strony rzeki. Podporucznik rezerwy, inżynier leśnik widząc, że siła oddziałów niemieckich jest zbyt duża rozkazał wycofać się pozostałym żołnierzom, którzy w późniejszym czasie zgrupowali się w miejscowości Wujskie. Sam pozostał na stanowisku ogniowym karabinu maszynowego prowadząc ogień, aż do wyczerpania amunicji. Został ranny i ujęty przez Niemców. Następnie brutalnie przesłuchiwany i bity. Gdy przybył niemiecki oficer został przez niego zastrzelony. Ciało bohaterskiego podporucznika pozwolono pochować dopiero po kilku dniach na cmentarzu w Bykowcach. Uczciliśmy pamięć bohaterskich żołnierzy składając wiązankę kwiatów przy pomniku.

Dodatkowo biblioteka szkolna wzbogaciła się o broszurę „Ostatni bój Mariana Zaremby” autorstwa Edwarda Orłowskiego z Nadleśnictwa Komańcza. Zapraszam do przeczytania.

Składam podziękowanie wychowawcy klasy 7c pani Magdalenie Pietrow.

Paweł Olejarczyk

Foto: Paweł Olejarczyk, gminasanok.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *