Wieczornica z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości

Home / Aktualności / Wieczornica z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości
Treść wiadomości
----

Z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej szkole w dn. 29.11.2018r. odbyła się uroczysta wieczornica na którą zaproszono uczniów, rodziców, dyrektorów szkół, radnych dzielnicowych, członków TG „Sokół”. Uroczystość przygotowały klasy: 7E, 7D, 7C, 7B , 8A. Uroczystość wprowadziła słuchaczy w atmosferę wydarzeń 1918 roku w Polsce i w naszym mieście.

Utwory poetyckie recytowane na tle nokturnów Chopina ukazywały ducha Polaków, ich wysiłek i determinacje w walce o  wolność. Ich uzupełnieniem było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i legionowych. Narracja historyczna pokazywała tragizm Polaków walczących w wojskach zaborczych. Uczniowie kl. 8A przygotowali inscenizację, w której wcielili się w postacie lokalnych bohaterów/ P. Biedki, F. Stoka, A. Kurki, E. Hoffmana, A. Pytla/,którzy 1.11.1918 roku bezkrwawo przejęli władzę z  rąk płk Maksymowicza.

Materiały do scenariusza uczniowie zdobyli szukając w starych gazetach w MBP oraz na szkoleniach w Muzeum Historycznym. Uczniowie również odszukali groby sanockich bohaterów, uporządkowali je , zapalili świeczki, zrobili zdjęcia co przedstawili na wieczornicy. Na zakończenie dyrektor SP4 p. B. Wójtowicz podsumowała obchody 100 lecia niepodległości w naszej szkole oraz podziękowała nauczycielom i młodym artystom za przygotowanie uroczystości. Przemawiając zaproszeni goście: prezes TG „Sokół”-p. B. Kielar, przewodniczący Rady Dzielnicy Wójtostwo – p. J. Robel, ks. proboszcz A. Szkoła – nie kryli wzruszenia dziękując za podjęcie tej niepodległościowej tematyki.

Za organizację uroczystości, przygotowanie scenariusza i uczniów, dekorację korytarza pracami uczniów odpowiadała nauczycielka historii p. Iwona Barszczewska-Menio, za oprawę muzyczną nauczyciel muzyki p. B. Bodnar, za dopasowanie mundurów do uczniów p. M. Piecuch, za opracowanie śpiewnika i wzoru zaproszeń, zdjęcia – p. Paweł Olejarczyk, za dekorację Auli powstałą pod okiem kierownika świetlicy p. E. Magdy odpowiadały nauczycielki świetlicy: p. B. Skrzypska – Obławska, p. M. Wojtowicz, kotylionami obdarowała wszystkich uczestników p. K. Tarnawska-Rogoz. Tablica na holu szkoły z autorskim portretem J. Piłsudskiego została zaprojektowana przez nauczycielkę plastyki p. K. Dusznik-Długosz.

Iwona Menio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *